Katarakt Nasıl Fark Edilir?

Katarakt, göz merceğinin doğuştan ya da zamanla saydamlığını kaybetmesi ile oluşan bir hastalık. Tedavi edilmezse körlük derecesinde görme kaybına yol açabilen bu hastalıktan kurtulmak günümüzde daha kolay.

Katarakt: Yaşama buzlu camlar ardından bakmak 
 
Anadolu Sağlık Merkezi’nden Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Naci Sakaoğlu, katarakt hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

Katarakt, gözün normal saydam lensinin bulanıklaşmasıdır. Tıpkı pencere camının kirlenmesi, sararması hatta buzlu bir cam gibi olmasıdır. Normal bir gözde ışık huzmeleri lensten geçerek gözün arkasındaki retina üzerinde odaklanır ve sonucunda cisimleri net ve keskin kenarlı olarak görebiliriz.

Lensin bulanıklaştığı durumlarda kataraktlı hastalarda ışık huzmeleri lensi kolayca geçemez ve görme bozulur. Lenste bulanıklığın başladığı yer lensin odak noktasından uzakta ise hasta bunu kolay fark edemez.

Katarakt gözün üzerinde bir tabaka değildir. Gözün çok kullanılmasından kaynaklanmaz. Bir gözden diğerine geçmez, yayılmaz. Kalıcı bir körlüğe sebep olmaz.

  • Ağrısız görme azalması, görüntünün bulanıklaşması ve matlaşması.
  • Işık hassasiyeti, ışık yansımaları.
  • Okumak için daha fazla ışığı ihtiyaç hissetme.
  • Sarımtırak görme, cisimlerse solukluk.

Katarakt yaşlanmanın doğal sonucudur. 75 yaş üzerindeki kişilerin yüzde 75’inde katarakt vardır. Bununla beraber göz travması, şeker hastalığı, uzun süreli kortizon kullanımı, korunmasız güneş ışığına uzun süreli maruz kalmak diğer katarakt sebepleridir.

Tam sayı bilinmemekle beraber ülkemizde her yıl 200-300 bin katarakt ameliyatı gerçekleştirilmektedir, Hastalarınyüzde 95’inde görmenin iyileştiği başarılı sonuçlar alınmaktadır. Eğer kornea, retina ve göz sinirinde bir hasar var ise görme yeterince artmak ancak ameliyat sonrası görmede bir bozulma oluyorsa hemen hekime başvurmak gerekir.

İlgili Sağlık Konuları