Kanserin İlk Nedeni; Şişmanlık!

Buna göre, kansere neden olan sebeplerin başında şişmanlık geliyor. Kişilerin ideal kilolarını korumalarının kanser hastalıklarına yakalanma riskini neredeyse tamamen bitiriyor.

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de ciddi anlamda ölümlere yol açan hastalıkların başında kanser türleri geliyor. Uzmanlar, kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alan kansere bağlı ölüm oranlarının azaltılmasının mümkün olduğunu belirtti.

Kayseri İl Sağlık Müdürü Kadir Çetinkara, çıkan birçok istatistiklere bakıldığında insanların, kansere karşı duyarlı olması, korunması adına bugünün önemli olduğunu ifade etti. Dr. Kadir Çetinkara, kanser vakalarıyla ilgili yapılan araştırmada birçok sebebin bu hastalığa neden olduğunun belirlendiğini aktararak, “Şişmanlık, kanser hastalıklarında öncelikli sebep olarak önümüze çıkıyor.” dedi.

Kanserin ülkelere ciddi anlamda maddi yük getirdiği gibi ölümle sonuçlanan bir hastalık olduğunu vurgulayan Çetinkara, şöyle konuştu: “Maalesef kanser dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de insanların ölümlerine neden olmaktadır.

Ciddi anlamda halkın sağlık problemi olarak da karşımıza çıkmaktadır. Sebebi bilinen ölüm sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra kanser ikinci sırayı almış ve her yıl birçok insanımız bu nedenle hayatını kaybediyor. Kanser hastalıklarına karşı 2020 yılına kadar ülkemizde 65 yaş nüfusta tüm vücut kanserlerine ise yüzde 15 oranında azaltılması hedefleniyor. Bu hedefe yönelik olarak halkın kanser konusunda bilgi ve bilinç düzeyini yükseltilmesi için yapılacak çalışmalar önem arz etmektedir.”

Dünya genelinde tüm kanserlerin yüzde 30'unun şişmanlıkla ilgili olduğunu hatırlatan Çetinkara, “İnsanlarımız öncelikli olarak kanserden korunmak için ideal kilolarını korumaları gerekir. Bu kansere yakalanma riskini de önemli ölçüde düşürmektedir.

Bu nedenle enerji değeri yüksek, yağlı ve şekerli besinleri aşırı tüketiminden kaçınmalıyız. Bol sebze ve meyve tüketmeliyiz. Stresten uzak hareketli bir yaşam tarzı benimsemek ve alkol, tütün kullanımından mutlaka kaçınmak şarttır. Bu noktada halkımızı bilgilendirme çalışmalarımız olacak ve kanser hastalığına yakalanma riskini en alt seviyeye indireceğiz.” diye konuştu.

İlgili Sağlık Konuları