İmplant Tedavi Aşamaları Nelerdir?

Dental implantlar, çene kemiğinize diş etlerinizin altına yerleştirilen titanyum kökleridir. Bir kez yerleştirildiklerinde, implant üzerine yerleştirilmiş bir taç oluşturmak için sağlam bir temel sağlarlar.

İmplant Tedavisinde Neler İçerir?

Muayene

Diş hekiminiz veya diş hekiminiz ağzınızı tam olarak inceleyecektir. Kemik dokunuzun şeklini ve durumunu değerlendirmek ve amaçlanan implant tedavisi bölgesine yakın olabilecek sinirler ve sinüsler gibi önemli yapıların yerlerini belirlemek için çenenizin radyografilerini alır. Bu, diş hekiminin implantların tam olarak nasıl yerleştirileceğini planlamasını sağlar. Nadiren, X ışınları yeterli değilse, üç boyutlu görüntüler sağlamak için bilgisayarlı tomografi (CT) taraması kullanılabilir, ancak bu pahalı bir prosedürdür ve sizi standart radyograflardan daha fazla radyasyona maruz bırakır.

İmplant Yerleştirilmesi

İmplant cerrahisi, sizin özel klinik durumunuza bağlı olarak, bir aşamalı veya iki aşamalı bir prosedür kullanılarak gerçekleştirilebilir. Her iki durumda da cerrahi, kemiği açığa çıkarmak için diş etinde küçük bir kesi yapmak ve implant bölgesini şekillendirmek için özel bir matkap kullanmaktan ibarettir.

Tek aşamalı prosedürde, implant hazırlanan kemiğe yerleştirilir ve daha sonra sakızdan çıkıntı yapan, iyileştirici bir başlık adı verilen bir ek yerleştirilir. Bu iyileşme kepi 3-6 aylık bir süreden sonra çıkarılır ve yerine bir direk ve göbek şeklini alan abutment adı verilen kalıcı bir bağlantı eklenir. Yedek diş veya taç, abutment üzerine yerinde sementlenir.

İki aşamalı prosedürde, implantın üst kısmına aynı hizada bir kapak vidası yerleştirilir ve diş eti, iyileşme süresi boyunca üzerine dikilir. İmplantı diş etindeki küçük bir kesiden çıkarmak ve iyileşme başlığını takmak için ikinci bir prosedür gerekir. Daha sonra, diş etleri iyileştikten sonra, iyileşme kapağı yeni taç için hazır halde, abutment ile çıkarılır ve değiştirilir.

Bir kemik grefti veya bir kemik rejeneratif teknik ile bölgedeki kemik miktarını arttırmaya ihtiyaç duyulursa iki aşamalı cerrahi gerekebilir. İzmir İmplant bölgesinde uzun süreli eksik dişler, protez aşınması ve periodontal hastalıktan kaynaklanan kemik kaybı, yaşlanma veya yaralanma dahil kemik eksikliğinin olmasının çeşitli nedenleri olabilir. Dişler eksikken, çevredeki sakız ve altta yatan kemik zamanla küçülür. Bunun nedeni, sağlıkta dişlerimizin varlığının kemik içindeki doğal dönüşümü veya yenilenme sürecini uyarmasıdır.

Dişlerin ve izlenimin hazırlanması Diş etleriniz tamamen iyileştiğinde (yaklaşık 6 hafta sonra), diş hekiminiz ağzınıza yeni bir izlenim bırakacaktır. Bu, diş teknisyeninin kuronunuzu veya köprüsünüzü kuracağı dişlerinizin modelini oluşturmak için kullanılacak ve dişlerinizin geri kalanıyla uyuşan doğal bir sonuç elde etmek için özel dikkat gösterilecektir.

Kron Veya Köprü Montajı

Yeni kuronlarınız ve köprüleriniz hazırlandığında, diş hekiminiz onları diş implantları üzerindeki abutmentlere yapıştırır, görünüşünü ve formunu değerlendirir ve ısırdığınızda üst ve alt dişlerin birlikte rahatça çalıştığını kontrol eder. İmplantların sabit ve iyi çalıştığından ve bitmiş sonuçtan tamamen memnun olduğunuzdan emin olmak için genellikle birkaç inceleme randevusu için dönmeniz gerekir.

İmplantım Ne Kadar Süre Dayanır?

Türkiye Diş implant Fiyatları yıllardır başarıyla kullanılmaktadır ve dikkatli bakım ile uzun yıllar çalışacaklarını biliyoruz. Çalışmalarda, implantların% 95'i en az 5 yıl dayanır, ancak çoğunun daha uzun ömürlü olması muhtemeldir. İmplantınızın ömrünü maksimuma çıkarmak için sigara içmekten kaçınmanız şiddetle tavsiye edilir. Evde çok kapsamlı bir ağız hijyeni programına devam etmek ve implantınızın, dişlerinizin ve diş etlerinizin dikkatlice incelenmesi için diş hekiminizde düzenli hatırlama ziyaretlerine katılmak da son derece önemlidir. Bu, implantınızın ve dişlerinizin profesyonel olarak temizlenmesini ve implantınızın stabilitesini tehdit etmeden önce derhal çözülmesini sağlar. Çok iyi ağız hijyeni, düzenli hatırlama randevuları ve sigaradan kaçınma ile diş implantınızın uzun yıllar sürmesi için her şansı vardır. 

 


 


İlgili Sağlık Konuları