Her Saç Tipine Özel Saç Uzatma Yöntemleri

Evinizde yapacağınız bazı bitkisel karışımlar ile saçlarınızı hızlı uzatabilirsiniz.

Evinizde yapacağınız bazı bitkisel karışımlar ile saçlarınızı hızlı uzatabilirsiniz. Saç uzatmada ana amaç, saç derisini beslemek ve uzaması için destek vermektir. Bu nedenle, saç derisine sürülen veya yedirilen çeşitli maskeler kullanılır. İşte, saç uzatma tarifleri ;

Kuru saçlar için saç uzatma:

Kuru saçlar yapısı gereği yağ oranı düşük olan saçlardır. Bu saçların uzaması diğer saçlara göre daha zordur.

3 adet Hindistan cevizi, 1 avuç karanfil, 1 bardak saf zeytinyağı

Hindistan cevizleri un ufak oluncaya kadar ezilir. Daha sonra içine karanfil eklenerek cam bir kavanoza alınır. Üzerine zeytinyağı da eklenerek karanlık bir yerde yaklaşık 10 gün ağzı kapalı bir şekilde bekletilir. 10 gün sonra oluşan karışım saç dipleri ve saçlara sürülür. Yaklaşık 1 saat bekletilir ve ılık su ile yıkanır. Haftada 2 kez uygulanıldığında saçlarda canlanma ve hızlı uzama oluşur.
Yağlı saçlar için saç uzatma:

Yağlı saçlarda yağ oranı çok yüksektir. Saç yıkanmadığı 1 gün içinde komple yağlanır. Bu saçlar daha hızlı uzamaktadır.

1 adet kırmızı turp, 2 bardak su, 1 yumurta sarısı

Kırmızı turpu rendeleyin ve 2 bardak su içinde kaynatın. Kaynadıktan sonra ocaktan alın ve soğutun. Soğuduktan sonra içine 1 yumurta sarısı ilave edilerek karıştırılır. Bu karışım saçlara uygulanır ve 2 saat beklendikten sonra yıkanır. Bu maske sayesinde yağlı saçların yağ oranları dengelenir ve hızlı uzar.

Normal saçlar için saç uzatma:

5 adet ceviz kabuğu, 1 çay bardağı zeytinyağı

Ceviz kabukları un haline getirilir ve zeytinyağı ile karıştırılarak bir krem haline gelir. Saçlara masaj yapılarak sürülür. Bu karışım saçınızda 1 saat kalmalıdır. Haftada 1 kez uygulanınca ceviz sayesinde saç daha hızlı uzar.

Saçların uzamasını sağlayan bitkisel yağlar:

Hint yağı, badem yağı, yılan yağı, sarımsak yağı, buğday yağı, susam yağı, bemiks ve bepanthen ampulleri bir kavanoza dökün. Haftada 1 kez bu karışımı saçınıza sürün. Yaklaşık 2-3 saat bekletin ve ılık su ile yıkayın.  Saçlar hem gürleşir hem de çok çabuk uzamaya başlar. NOT; yağların hepsini 1 ufak şişe olarak ampulleri 5’li olarak kavanoza dökün.

Çörek otu ve susam otu yağını bir şişeye dökün. İçine bir yumurta sarısı ekleyin. 15 dakika kadar masaj yaparak saça yayın. Daha sonra bir 15 dakika kadar bekleyin ve ılık su ile yıkayın.

2 yemek kaşığı zeytinyağını hafif ısıtın ve saç diplerinize masaj ile yedirin. Nemlendirilen havluyu saçınıza sarın ve 30 dakika kadar bekleyip, ılık su ile saçları yıkayın. Saçlarınız çok kolay bir şekilde uzamaya başlayacaktır.

İlgili Sağlık Konuları