Gribe Karşı Demir ve Çinko Birlikte Tüketilmeli

Adana Devlet Hastanesi Pediyatri Kliniği'nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Efsun Sızmaz, bulaşıcı hastalıkları önlemek için çinko ve C vitamininin birlikte kullanılmasının büyük önem taşıdığını belirtti.

Sonbahar ve kış aylarında, havaların soğuması ve okulların açılması ile beraber bulaşıcı hastalıklar artıyor. Özellikle üst viral solunum yolu hastalıklarında görülen bu artış, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ile büyük ölçüde önlenebiliyor.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için düzenli uyku, doğru fiziksel aktivite, iyi beslenme, aşılama ve bol su tüketiminin yanında bazı besin takviyelerinin de alınması gerektiğini belirten Adana Devlet Hastanesi Pediatri Kliniği’nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Efsun Sızmaz, “Bu takviyeler, doktor gözetiminde bilinçli bir şekilde verildiğinde sağlıklı çocuklarda fayda sağlar” dedi.

Çocuklarda büyüme-gelişme, bağırsak işlevi, yara iyileşmesi, sağlıklı saç ve tırnak uzaması, üreme fonksiyonlarının sağlıklı gelişmesi, iştahın düzenlenmesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili bir mineral olan çinkonun C vitamini ile birlikte kullanılmasının da hastalığı önemli derecede iyileştirdiğini söyleyen Dr. Sızmaz, C vitamini sayesinde çinkonun bağırsaktan emiliminin hızlandığını açıkladı.


İlgili Sağlık Konuları