GÖZ KAPAĞI SARKMALARINDA AMELİYATSIZ TEDAVİ PLAZMA ENERJİSİ...

Neşterli operasyonlardan korkanlar, yara izlerim haftalarca geçmeyecek çirkin bir görüntüyle dolaşacağım diye endişe edenler, Plazma Enerjisi ameliyata alternatif bir tedavi olarak karşınıza çıkıyor.

Yaş ilerledikçe oluşan ya da genç yaşta bile yorgun, yaşlı bir ifadeye sahip olmanıza neden olan düşük göz kapakları artık ameliyatsız tedavi edilebiliyor. Ameliyatsız yapılan Plazma Enerjisi hakkında tüm merak edilenleri Özel İlgigöz Hastanesi doktorlarından Op. Dr. Sadi Sızmaz anlattı.


 


 


Ameliyatsız Göz Kapağı Tedavisi nedir?


Bu güne kadar neşterli, dikişli operasyonları görüp gelen hastalarımız ameliyatsız nasıl tedavi ediyorsunuz diye soruyor. Dokuya dokunmadan dokuyu buharlaştırarak enerjinin dördüncü halini kullanıyoruz. Bu nedenle hiçbir şekilde neşter kullanmıyor, dikiş atmıyoruz. Sorun odaklı çalışan bu tedavi, ciltte sorunlu bölge dışındaki kıl kökleri, kılcal damar, yağ ve sinir dokularını etkilemiyor.


 


Hangi Bölgelere Uygulanıyor?


Alt ve üst göz kapağı torbalanmalarından, göz çevresi karışıklıklarına kadar tüm bölgelere uygulanabiliyor. Ayrıca göz çevresindeki ve kirpik aralarındaki siğillerde, iyi huylu benlerde, göz kapağındaki arpacık tedavisinde de güvenle uygulayabiliyoruz. Başlı başına bir sorun olan ilaçla ve kozmetik ürünlerle geçmeyen yara izlerinde, lekelerde uygulanabiliyor. Plazma Enerjisi'nin göze bir zararının ve görme üzerine herhangi bir yan etkisinin olmaması da tercih edilme oranını artırıyor.


 


 


Tedavi Nasıl Uygulanıyor?


Sadece lokal anestezi içeren kremler ile doku uyuşturuluyor. İşlem sırasında doku enerjinin 4. Hali ile buharlaştırılıyor. Uygulama sırasında kesi yapmadığımız için sonrasında kanama ve enfeksiyon riski oluşmuyor. Poliklinik veya ameliyathane ortamında, çalışan kişilerin öğle arası molalarında bile rahatça uygulatabileceği bir sürede yapılıyor olması, ağrı ve acı gibi işlem sonrası sorunların olmaması hasta konforu açısından da çok önemli.


 


 


Plazma Enerjisi Tedavisi'nden Sonra Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?


İşlem yapıldığı sırada bölgede kabuklanmalar oluyor. Tedaviden 5 veya 7 gün sonra düşen bu kabuklanmalardan kalan bölüm ise bu tedaviye sıkılaşarak cevap veriyor. İşlemden sonra ilk üç gün boyunca oluşan ödeme yönelik ilaç tedavisi uyguluyoruz. Tedavinin yapıldığı bölgenin bebek sabunları ile temizlenmesi, kozmetik veya ilaç kullanılmaması gerekiyor. Kabuklanmalar döküldükten sonra alttan pembe sağlıklı yeni deri çıkar, bu süreçte leke tedavilerinin tümünde olduğu gibi çok iyi bir güneş koruyucu kullanmaları gerekiyor.


 


 


Ortalama Kaç Seans Gerekiyor?


Ayda bir yapılan bu tedavide 1-3 seans arasında izlerden ve kırışıklıklardan kurtulmak mümkün. Gençlerde ve kırışıklıkları henüz ameliyat olma seviyesine gelmemiş göz kapaklarında tek seans yeterli oluyor. Seans sürelerindeki değişiklik kişinin ve kırışıklıkların durumuna bağlı. Gerektiği zamanlarda uygulanabilme olanağı sunması da yöntemin diğer bir avantajı oluyor.


 


 


 


 


Tedavinin Etkisi Ne Kadar Sürüyor?


Göz kapağı ameliyatlarında olduğu gibi Plazma Enerjisi'de 5-10 yıl kalıcılık sağlayabiliyor. Geçmek bilmeyen tedavisi zor lekelerde uygulandığında çok iyi korunurlarsa tekrarı oluşmuyor. Kırışıklıklar içinse yaşa ve duruma bağlı olarak bir-iki sene ortalama süre verilebiliyor. Akne ve yara izi gibi durumlarda, yüzeysel benlerde ve siğillerde de tekrarlama meydana gelmiyor.


 


 


 


Kimlere Uygulanmaz?


Ameliyatsız yapılmasına rağmen bağışıklık sistemi hastalığı olan kişilerde, uygulama alanında yara veya enfeksiyonu olan hastalarda, kronik cilt hastalığı olanlarda ve hamilelerde uygulanmaz.


 


 


Ameliyatsız Göz Kapağı Tedavisinin Avantajları
Neşter, makas kullanılmaz.
Narkoz verilmez.
Dikiş yapılmaz.
Pansuman gerektirmez.
Yaş ve cinsiyet farkı yoktur.
Kanama ve enfeksiyon riski yoktur.
Görme üzerine herhangi bir yan etkisi yoktur.
Ciltte yenilenme sağlar.
5-10 yıl kalıcılık sağlayabiliyor.
Günlük yaşantıya engel olmaz.


 


 


İlgili Sağlık Konuları