Göbek Yağlarından Kurtulun!

Yaşınız ilerledikçe, istemeden göbek yağları oluşur. Doğru beslenme ve egzersizleri öğrenerek, oluşan şişlikler ve yağ kümelerinden kurtulamayı deneyin.

Ortayaş... Vücudunuzun ortası… Yaşlanıyorsunuz ve yaşlanmaya devam edeceksiniz… daha geniş, daha yumuşak. Neden? Senelerdir doğru beslendiğinizi ve aktif bir hayat sürdüğünüzü düşünüyorsunuz.  Sanki dış güçler tarafından bel ölçünüz değiştirilmiş, geçmiştekiyle hiç alakası yok. Iyi haber dışarıda sizi ele geçirmiş kimse yok.

Kötü haber ise, hayal bile edemeyeceğiniz içten bir çok kuvvet karın yağını bu hale getirmek için çalışıyor.

Iyi ve kötü haberler bir yana, menapoza yaklaşırken ve girerken vücudunuzda neler olduğunu anlayabilmek için yapabileceğiniz bir çok şey var. Yapmaya başladığınızda, bu isteksizçe belinizde oluşan ekstra yağlarla mücadele etmek için donanımlı olacaksınız.

Göbek yağından kilo kaybetmedeki bir numaralı zorluk hormonlardır. Menopozla birlikte östrojende düşüş olur.

Bu azalma vücut yağ depolarının yerlerini değiştirerek, kadınların iç organlardan kaynaklanan göbek yağlanmasına daha eğimli hale gelmesine sebep olur.

Bu dönemdeki diğer hormonal dengesizlikler, yemekten sonra bile vücudun açlık hissetmesine sebep olur. Premenopoz ve menopoz dönemlerinde gözüken uyku bozuklukları, leptin (bir iştah bastırıcı) düzeylerinde azalmaya ve ghrelin (bir iştah uyarıcı) düzeylerinde artışa sebep olur.

İlaveten, çocuklar, okul taksitleri, ev kredileri gibi yaşam ile ilgili genel stresler cotisol diye isimlendirilen stres hormonunun artmasına neden olur. Bu da vücudumuzun göbek çevresindeki yağ birikimini tetikler.

Neden Endişenmelisiniz?

Favori kot pantolonunuza girememeyi takıntı haline getirmediyseniz bile estetik dışında başka endişeleriniz de olmalı.

Iç organlardaki aşırı yağlanma Tip 2 diyabet ve kalp hastalıkları ile ilgilidir. Yeni çalışmalar, göbek çevresindeki yağlanmanın aynı zamanda kemik kaybı için risk faktörü olduğunu göstermiştir. Iç organlardaki yağlanma kemik iliğinde yağlanmaya ve kemiklerdeki mineral yoğunluğun azalmasına sebep olur. Kemik sağlığı ile ilgili kendinizi nasıl korumanız gerektiğini öğrenmelisiniz.

Göbek Yağı Savaşçıları

Östrojen, kotizol ve diğer bütün hormonlar mücadele etmek için zorludurlar. Bu durumda, daha önce yaptığınız şeyler, geçmişte olduğu gibi işe yaramayabilir. Beslenme biçiminizden hareket tarzınıza kadar değişiklik yapmanız gerekebilir.

Egzersiz

Daha önce yaptığınız egzersizleri unutun. Orta yaş göbeğini eritmek için mekik ve kullandığınız diğer yönetmeler artık işinize yaramayabilir. Karın bölgesini çalıştıran en eski ve en temel bir egzersiz olan plank egzersizi veya kedi duruşu gibi yoga temelli alternatifleri göz önünde bulundurun. Bunların hepsini yerde yapın.

Hidrojene yağlar ve zenginleştirilmiş un ile hazırlanmış hazır gıdalar dostunuz değil. Bunların ötesinde, transyağ kelimesini de sakın unutmayın. Her ne pahasına olursa olsun bunlardan sakının. Araştırmalar, margarinde, hazır kurabiye ve krakerlerde ve makarnalardaki trans yağın göbek bölgesindeki yağlanmayı arttırdığnı ve vücudun diğer bölgelerindeki yağı göbek çevresine dağıttığını göstermiştir.

Fındık, zeytinyağı ve ay çekirdeğinde bulunan tekli doymamış yağ içeren gıdalar yiyin. Diğer yağ yakıcılar avokado, yeşil çay ve tam tahıllı gıdalardır. Bunları alışveriş listenize ekleyin ve dolabınızı size sağlık ve enerji verecek gıdalarla doldurun. Daha ince göbeğiniz size teşekkür edecektir.

İlgili Sağlık Konuları