Glutensiz Nasıl Beslenebilirim?

3 milyondan fazla Amerikalı gizli bir salgından muzdarip. Eğer şişkinlik, yorgunluk veya eklem ağrıları yaşıyorsanız bundan çölyak hastalığı veya gluten intoleransı sorumlu olabilir.

Çölyak hastalığı vücudunuza ciddi şekilde zarar verebileceği gibi sizi karaciğer hastalıkları veya kansere yatkın hale getirebilir.

Daha da kötüsü ve önemlisi bu hastalığa çoğunlukla yanlış teşhis konuluyor ya da doktorlar tarafından farkedilemiyor. Ancak riskte olduğunuza dair endişeleriniz varsa dikkat edeceğiniz önemli işaret ve belirtiler var. Glutensiz bir diyet, dualarınıza yanıt olabilir ve hatta eğer gluten toleransınız varsa,  gluteni hayatınızdan çıkarmak kilo vermenize yardımcı olabilir.

Gluten: Nedir ve Nelerde Bulunur?

Çölyak hastalığı, bağırsaklarınızın besinleri doğru düzgün emmesine engel olan bir sindirim bozukluğudur. Çünkü çölyak hastaları genellikle buğday, çavdar ve arpa gibi diğer tahıllarda bulunan bir protein olan gluteni hazmedemezler. Ekmeğin esnek dokusunu gluten sağlar hatta ilaç ve kozmetik gibi ürünlerde bile kullanılır. Gluten aynı zamanda jambon, rokfor peyniri, bira, aromalı kahve, meyan kökü ve soya sosu gibi ürünlerde de saklı olabilir.

Gluten Aldığınızda Ne Olur?

Gluten intoleransınız varsa ve bu proteini vücudunuza aldıysanız,  bağışıklık sisteminiz, besinlerin emilimini ve kana geçmesini sağlayan, ince bağırsağın mükemmel mimarisinin bir parçası olan villüslerinize zarar veren antikorlar salarak yanıt verir.

Normalde ince bağırsak yiyeceklerdeki önemli besinleri emen parmak benzeri tüylerle kaplı bir peluş halı gibidir. Çölyak hastalığına sahip olduğunuzda,  bu villusler düzleşir ve halıya benzeyen bağırsak daha çok parke tabana benzer. Böylece artık besinler doğru düzgün emilemezler.

Bu da, her ne kadar yerseniz yiyin, yetersiz beslenmeye yol açar.

Gluten intoleransı ve çölyak hastalığı arasındaki fark, gluten intoleransının genellikle bağırsağa aynı zararı vermemesidir ancak gluten alımı, rahatsızlık verici abdominal belirtilere yol açabilir.

 

İlgili Sağlık Konuları