Gaz Şikayetlerinizin Nedeni ''IBS'' Olabilir!

Strese bağlı sindirim sorunları günümüzün koşuşturmalı, gergin yaşam tarzının neden olduğu modern bir salgın. Giderek daha fazla sayıda kişi, mide rahatsızlıkları ve sindirim sorunları yaşıyor.

En yaygın strese bağlı sindirim sorunlarından biri Hassas Bağırsak Sendromu’dur (Irritable Bowel Syndrome - IBS). Günümüzde bu hastalık her 4 kişiden birinde görülüyor. Bu hastalıkta bağırsakta iltihap olmaz. Kramp tarzında ağrı, gaz, şişkinlik ve dışkılama bozukluğuyla kendini gösterir. IBS, orta yaşlarda ve kadınlarda daha sık görülür... 

Nedeni tam olarak bilinmiyor. Hassas Bağırsak Sendromu olanlarda yapılan tüm tetkikler genellikle normal çıkar. Bazı yiyecekler şikâyetlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunların başında süt, gazlı yiyecek ve içecekler, baklagiller gelir.

Çikolata, fazla alkol alımı, kahve de olumsuz etki yapar. Yeni araştırmalar psikolojik iç çatışma veya stresin de etkili olduğunu gösteriyor. Hastaların bağırsak faaliyetleri strese veya duygusal faktörlere göre değişebilir. Bilinen bir başka şey de bu hastaların bağırsak kaslarının olması gerekenden daha hassas olmasıdır.

IBS hastalarında en çok saptanan 3 adet semptom grubu şunlardır.

Şişkinlik: Gaz şikayetleri genelde öğünlerden sonra çıkan ve hastaları oldukça şikayet ettiği çok görülen bir semptomdur.

Karın Ağrısı: Aynen şişkinlik gibi yemek sonrasında başlayan ve tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra rahatlayan bir ağrıdır.

Bağırsak/Tuvalet Alışkanlığı Değişikliği:

Belirli dönemlerde ishal ve kabızlıkla giden günlük tuvalet ihtiyacında ve miktarında değişmeler görülür.

Genel olarak Hassas Bağırsak Sendromunu özetleyecek olursak;

Yemekle birlikte şişkinlik ve gaz şikâyetleri,

Dışkılama sayısında ve kıvamında değişiklik,

Sık tuvalete çıkma ve tam rahatlayamama,

Tekrarlayan karın ağrısı ve huzursuzluğu,

Yorgunluk, sırt ve bel ağrısı olabilir,

Bu semptomlarla yapılan tetkiklerde herhangi bir anormallik saptanmaması

Yapılan çalışmalara göre nüfusun % 20’sinde IBS vardır. Tüm gastroenteroloji kliniklerine başvuran hastaların yaklaşık % 40’ında Hassas Bağırsak Sendromu (IBS) tanısı konulmaktadır. Bununla beraber yine çalışmalar göstermektedir ki IBS vakalarının yaklaşık % 70’i doktora başvurmamaktadır.

IBS semptomlarının bir başka hastalığa yol açtıklarına dair hiçbir ipucu yoktur. Bu açıdan genellikle selim bir hastalıktır ve cerrahi operasyon gerektirmez. Ancak IBS yıllarca sürebilen ve kişilerin hayat kalitesini önemli ölçüde düşüren bir rahatsızlıklar bütünüdür. Bu açıdan hastaların hekime başvurarak alabilecekleri tedaviler hayatlarını kolaylaştıracaktır.

İlgili Sağlık Konuları