Erken Boşalma Sorunu Ne Zaman Tedavi Edilmelidir?

İnatçı ve tekrarlayıcı biçimde çok az cinsel uyarılma ile cinsel birleşme öncesinde ya da birleşmeden hemen sonra ve kişinin kendisinin ve partnerinin arzu ettiği süreden daha önce oluşan boşalmaya erken boşalma denmektedir.

Uzm. Dr. Aytül Gürbüz Tükel 


PsikiyatriAzalmış intravajinal boşalma latens zamanı (IELT).  Yani penis vajinaya girdikten sonra boşalmaya kadar geçen sürenin kısa olması.Erken boşalma olgularının %90’ında bu süre 1 dakika veya daha altındadır.Boşalma refleksi üzerine kontrolün olmaması.Memnuniyetsizlik ve performans anksiyetesi, erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerin büyük bir çoğunluğu cinsel ilişki öncesi erken boşalma kaygısı yaşar ve bunu kendilerine stres haline getirirler ve bazen de cinsel ilişkiden kaçınmaya neden olur.


 Erken boşalmanın dereceleri;

  • Girişten önce boşalanlar


  • Girer girmez boşalanlar


  • Girişten birkaç dakika içinde kontrolsüz olarak boşalanlar


  • Girişten sonra süreye bakmaksızın kendi iradesi dışında boşalanlar
 Hangi sürelerde boşalma erken boşalma sayılır;Erken boşalmada sorun süreden daha çok denetimsiz boşalmadır. Kişinin boşalmayı denetim altına alamamasıdır.Erken boşalmayı, 1 dakika altında  , 1-3 dakika içinde , 3-7 dakika içinde, 7 dakika üzerinde ama istemsiz boşalanlar olarak sınıflayabiliriz.Boşalma süresi olarak 7 dakika normal olarak kabul edilebilir. Ama burada kişinin ve eşinin isteği ve tatmin olması daha önemli bir ölçütdür.Erken boşalmanın görülme sıklığı;Erken boşalma erkekler arasında en sık rastlanan cinsel problemdir.  Dünya üzerinde görülme sıklığı %20 ile %30 arasında değişim göstermektedir. Her 3 ya da 4 erkekten biri bu sorun ile karşı karşıyadırErken boşalmanın nedenleri;Erken boşalma sorunu genellikle primerdir. Yani cinsel hayatın başından itibaren vardır, çok seyrek olarak başka bir sorundan sonra ortaya çıkar.En önemli faktör kişinin boşalmasını kontrol etmeyi öğrenememiş olmasıdır.Boşalma kontrolünün öğrenilmesini zorlaştıran etkenler; Aşırı heyecan, acelecilik, yakalanma endişesi, uygunsuz ortamlar olarak sayılabilir.Cinsel ilişki deneyimin yetersiz olması da erken boşalmanın nedenleri arasındadır.Erkekler ergenlik çağlarından itibaren düzenli mastürbasyon ve cinsel ilişki ile genellikle kendiliğinden boşalma denetimini öğrenirler. Ama erkek mastürbasyon yapmıyorsa, düzenli bir cinsel yaşam olanağı yoksa , çok seyrek cinsel ilişki kuruyorsa, bu cinsel ilişkiler zaman sınırı olan ve uygunsuz ortamlarda yapılan paralı cinsel ilişkiler ise boşalma refleksi üzerinde deneyim sağlamayı öğrenememe olasılığı artar. Cinsel deneyimi yetersiz erkeklerde erken boşalma sıklığı % 60’ları bulmaktadır. Ama düzenli cinsel deneyimi olan erkeklerde bu oran yarıya inmektedir.Bazen prostatit (prostat iltihabı) gibi nedenlerden veya genital bölgeye geçirilen ameliyatlardan sonra da ortaya çıkabilir.

İlgili Sağlık Konuları