En Mutlu Güne Güzel Bir Gülüşle Merhaba

Gelin adaylarının diş estetiğinde en çok önem verdiği konunun gülüş tasarımı olduğunu belirten Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, kusursuz bir gülüşe sahip olmak isteyenler için bu işlemin ayrıntılarını anlatıyor.

Gelin adayları hayatlarının en güzel gününde her anlamda mükemmelliği hayal eder. Mükemmel bir gelinlik, şık bir düğün mekanı, güzel bir saç ve fotoğraflarda sonsuza kadar yer alacak kusursuz bir gülüş.

Dişlerdeki sarı lekelere diş beyazlatma (Bleaching) ile elveda
Günlük tüketilen çay, kahve, sigara gibi maddeler dişlerde kalıcı sarı lekeler oluşturarak rahatsız edici bir görüntü ortaya çıkarır. Diş beyazlatma yöntemiyle dişlerde oluşan sarı lekelerden kurtulup bembeyaz bir gülüşe kavuşabilirsiniz.

Günümüzde herkes sarı veya gri dişlerini beyazlatarak iyi bir gülüşe sahip olup psikolojik olarak da kendilerini daha iyi hissedebilirler. Bunun için özellikle ABD, Japonya ve Çin'de sadece diş beyazlatma yapan merkezler kurulmuştur. Bu merkezlerdeki uygulama, soğuk ışık altında 1 saat gibi bir süreçte dişlerin üzerine sürülen özel beyazlatıcı jelle dişlerin içindeki prizmalar arasında birikmiş olan leke yapıcı artıkların temizlenerek dişleri beyazlatma yöntemidir.

Nedir, nasıl yapılır?

Dişlerdeki sarılık ya genetik olarak insanda vardır ya da ilerleyen yaşla beraber ve yeme içme alışkanlıklarına bağlı olarak gelişebilir. Diş beyazlatma işleminin iki şekilde yapılacağını belirten Çağdaş Kışlaoğlu,"iki farklı beyazlatma yöntemi vardır. Birinci yöntem ev tipi beyazlatma yöntemidir. Diş Hekimi tarafından dişlerinizin üzerine takmanız için ağız ölçünüze uygun kalıplar hazırlatılır. Bu kalıbın içerisine Amerikan FDA onaylı bir ilaç konularak beyazlatılacak dişlerin üstüne yerleştirilir. Günde ortalama 4-6 saat takılması gerekir. İkinci ise muayenehanede uyguladığımız beyazlatma işlemidir; dişlerdeki gözeneklerin temizlenmesinde "Hidrojen peroksit" yani oksijenli su veya türevi "Karbamid peroksit"li jeller kullanılıyor. Bu maddeler 45 dakika süreyle lazer ışığı verilerek aktive edilip beyazlama gerçekleşiyor. Bu uygulamada diş eti ve dokular özel koruyucularla korunduğundan zarar görmemektedir. Kişinin diş minesinin rengine bağlı olarak beyazlama oranı değişmektedir. Ayrıca yapılan işlem, esmer tenlilerde daha belirgin bir şekilde görülmektedir." dedi.

Porselen lamina ile harika dişlere kavuşun

Estetik diş hekimliğinde en çok kullanılan tekniktir. Tırnak kalınlığında, istenen renk, boy ve formda özel olarak hazırlanmış bir porselen tabakasının dişin ön yüzüne yapıştırılması tekniğidir. Dişin üzerinde çok az pürüzlendirme yapılarak yapılan lamina büyük değişiklikler yaratır.

Uygulama alanları:

• Ön dişlerdeki aralıkların kapatılmasında.
• Çarpma sonucu oluşan kırıkların tedavisinde.
• Diş beyazlatma yönteminin yeterli olmadığı aşırı koyu renkli dişlerde.
• Çürük ve çapraşıklık nedeni ile tüm dişlerin porselen kaplanması gereken durumlarda.

Full porselen kaplamalar

Bu konuda yapılan araştırmalar sonucunda artık kaplama dişlerde hatta köprülerde dahi metalsiz porselenler kullanarak dişin doğal yapısını birebir taklit edebilen ve ışığı geçirebilen sabit protezler yapmak mümkün hale gelmiştir. Ayrıca tamamen seramik, metal içermeyen bu dişler katman katman işlenerek dişin derinlemesine mevcut tüm dokuları da renk ve tonlama olarak taklit edilebilmektedir. Dişlerimizde ve tüm nesnelerde görünüm ışık ile olmaktadır. İşte metaller üzerlerinde yer alan seramiğin aksine ışığı geçiremeyerek yansıtmaktadırlar. Bu konuda yapılan araştırmalar sonucun artık kaplama dişlerde hatta köprülerde dahi metalsiz porselenler kullanarak dişin doğal yapısını birebir taklit edebilen ve ışığı geçirebilen sabit protezler yapmak mümkün hale gelmiştir.

Kusursuz bir diş için diş etlerine pembe bir dokunuş

Güzel bir gülüş ve sağlıklı bir gülüş için diş etlerinin sağlıklı olması kaçınılmaz bir gerçek… Doğal bir görünüm olması açısından dişe yapılan ufak dokunuşların yanı sıra diş etine yapılan düzeltmeler ile çok daha estetik ve güzel bir görünüme kavuşulabilir.

Diş etlerine uygulanan pembe estetik işlemi ile bu bütünlüğün sağlanacağını belirten Kışlaoğlu, "Hasta güldüğünde diş etleri fazla görünüyorsa gingivoplasti metodu uygulanır. Estetiği bozan bu diş eti küçük bir operasyonla düzeltilir."

Güzel bir gülüş için tüm seçenekleri değerlendirmek isteyenlere, sorunlu diş yapısından kurtulmak adına da Laminaları öneren Kışlaoğlu; bu yöntemin kırık, çürük, aşınma gibi yapısal bozukluklardan kaynaklanan durumlarda en etkili yöntemlerden olduğunu vurguladı.