Eko Food, Domatesin Ömrünü 90 Gün Uzatacak

Eko Food Ltd Şti'nin, TÜBİTAK-TEYDEB'e sunduğu "Uzun Raf Ömürlü, Doğal Yarı Kuru Domates" proje önerisi kabul edildi.

Pastorize edilmeden ve koruyucu kullanmadan kuru domatesin raf ömrünü 90 güne çıkaracak projenin Ar-Ge faaliyetleri için TÜBİTAK-TEYDEB, firmaya 300 bin TL destekte bulunacak.

2012 yılında Manisa Akhisar'da dört genç girişimci tarafından kurulan Eko Food şirketi, Pastorize edilmeden ve koruyucu kullanmadan üretilecek yarı kuru domatesin raf ömrünü 90 güne çıkartarak Avrupa piyasasında İtalyan ve Fransızların egemenliğini kırmayı hedefliyor. "Uzun Raf Ömürlü, Soğukta Muhafaza Edilen, Marine ve Doğal Yarı Kuru Domates" isimli projesiyle şirket, TÜBİTAK-TEYDEB'ten Ar-Ge faaliyetleri için 300 bin TL destek almayı başardı.

Eko Food Kurucu Ortağı Aşkın Güzel, Yurt dışından doğal ve koruyucusuz gıda ürünlerine talebin son yıllarda zirveye ulaştığını söyledi.

bu yıl en büyük hedeflerinin projeyi sonuçlandırarak ürünün ticarileşmesini sağlamak olduğunu belirten Aşkın Güzel, "Bugüne kadar Avrupa Yatırım Bankası ve Dünya Bankası'na projelerini onaylatarak ek finansman yarattık. Firmamızın bu noktaya gelmesinde güçlü ARGE'lerinin yatıyor. Pastorize edilmeden ve koruyucu kullanmadan üretilecek yarı kuru domatesin raf ömrünü doksan güne çıkarmayı hedefliyoruz. Tarladan aldığımız domatesi değer katarak, başta Avrupa olmak üzere tüm dünyaya satmayı hedefliyoruz" dedi. Eko Food'un 2012 yılında 1 milyon TL'lik sermaye ile kurulduğunu aktaran Aşkın Güzel"Aynı yıl ilk ihracatımızı da gerçekleştirdik, 2014 sonunda itibariyle Avustralya ve Japonya olmak üzere 10 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Bu yıl hedefimiz ihracatımızı ve ciromuzu 2 katına çıkarmak" diye konuştu.