Diz Eklemi Kireçlenmesinin Tedavisi

İşte halk arasında kireçlenme adıyla bilinen gonartroz hastalığını ve hastalığın tedavi aşamasında bilinmesi gerekenler...

 Konya Özel Selçuklu Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Önder Akkuş, halk arasında kireçlenme adıyla bilinen gonartroz hastalığını ve hastalığın tedavi aşamasında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Hastalığın tanısı nasıl konulur

Kireçlenen dizde ağrı başlar. Kireçlenmelerde kıkırdakla beraber menisküslerde yırtıklar, kemik çıkıntıların oluşumu da genellikle birlikte olur. Zaman içinde eklem hareketleri kısıtlanır ve kireçlenme ilerledikçe bacaklar eğrilmeye başlar. Kireçlenme ilerleyici bir hastalıktır. Kireçlenme tanısı doktorunuz tarafından anlattıklarınız, ayakta çekilen diz röntgenleri, diz kapağı röntgenleri ile konulur. Başlangıç dönemlerindeki kireçlenmelerde MR incelemeler de yararlıdır. Şunu asla unutmamak gerekir; hastaların şikâyetleriyle röntgen bulguları her zaman uyuşmayabilir. Bazen röntgenleri çok kötü olan hastaların ağrıları az iken, çok şiddetli ağrıları olan hastalarda röntgenler nispeten iyi olabilir.

Tedavi yöntemleri nelerdir, hangi yöntem seçilmeli?

Diz kireçlenmelerinin tedavisinde hastanın durumuna ve tercihine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Hastalığı ilerlemiş ve ameliyata uygun hastalarda diz protezi yerleştirilmelidir.

Hangi hastalarda diz protezi uygulanır?

Dizde artriti olan hastalar diz protezi için en önemli adaylardır. Bu hastalarda başlıca şikâyet ağrıdır. Zaman içerisinde yavaş artan bir ağrı vardır. Ağrı sonuçta hastayı günlük aktivitelerinden alıkoyacak kadar artar. Bazı hastalarda sabah sertliği görülür. Gün içerisinde aktivite arttıkça diz yumuşar ve hareketleri artar. Artritin enfeksiyondan ayırt edilmesi seçilecek cerrahinin karar verilmesi açısından çok önemlidir.

Diz eklemi üç kompartmandan oluşur. Eğer bu kompartmanlardan en az ikisinde artrit bulguları var ve hasta ameliyat olmak istiyorsa bu durumda total diz protezi yapılmalıdır. Eğer artrit sadece bir kompartmanda sınırlı ise minimal invazif kısmi diz protezi (unikompartmantal diz protezi olarak ta adlandırılır) tercih edilmelidir.

Menisküs yırtıkları diz artritine benzer şikâyetlere yol açabilirler ve özellikle ileri yaştaki hastalarda gereksiz total diz protezi ameliyatı yapılmasına yol açabilirler. Bu sebeple ayırıcı tanının iyi yapılması önemlidir.

Diz protezi ameliyatı yaşam kalitesini arttırmaya yönelik bir ameliyattır. Hastanın günlük yaşamını önleyen ya da hayatta keyif aldığı işlevleri yapmasını engelleyen diz ağrısı varlığında ameliyat planlanmalıdır.

Ameliyatın ne zaman olacağı tamamen hastaya bağlı bir konudur. Ameliyatın zamanlaması hasta tarafından yapılmalıdır. Bu kararın alınmasında tabiî ki en önemli katkı hekim tarafından sağlanmalıdır.

İlgili Sağlık Konuları