Çocukluk çağında dondurulan yumurtası ile bebeği oldu

Belçika'da bir kadın, henüz çocukken alınıp dondurulan yumurtalık hücreleri sayesinde çocuk sahibi olan ilk kişi oldu.

 27 yaşındaki kadının yumurtalıklarından biri, orak hücreli anemi için göreceği ağır tedavi nedeniyle 13 yaşındayken alınmıştı. Tedavi nedeniyle yumurtalığın geri kalanı da bir süre sonra işlevini yapamaz duruma geldi. Aradan 10 yıl geçip, hasta çocuk sahibi olmak isteyince, henüz adet görmeye başlamamışken alınıp dondurulan yumurtalık hücrelerinden bir kısmı yumurtalığa bir kısmı da vücudun başka yerlerine yerleştirildi. Kadının bundan beş ay sonra adet görmeye başladığı, 27 yaşında da doğal yoldan gebe kaldığı bildirildi. Kongo Cumhuriyeti'nden Belçika'ya göçen kadın, böylece 2014'ün Kasım ayında sağlıklı bir erkek çocuk dünyaya getirdi.

 
 
 
Genç kadına uygulanan tedavinin ayrıntıları Human Reproduction adlı dergide yayınlandı. Geçmişte de dondurulmuş yumurtalık hücreleriyle yapılan kısırlık tedavilerinin başarıya ulaştığı vakalar var. Bu yöntemle yaklaşık 40 bebek doğduğu bildiriliyor.
Ancak bu kez farklı olan, yumurtalık hücrelerinin hasta çocuk yaştayken alınıp dondurulmuş olması. Bu açıdan bir ilk.
 

Hastayı tedavi eden jinekolog Dr. Isabelle Demeestere, çocuklukta teşhis edilen anemi hastalarının artık daha uzun yaşadıklarına dikkat çekerek, bu yöntemin yumurtalık yetersizliği olasılığı bulunan diğer genç kadınlara da yardımcı olmasını umduklarını söyledi. Doğum yapan hasta yumurtalık hücreleri alındığında adet görmeye başlamamış olmasına rağmen, ergenliğe girmişti. Dr. Demeestere, bu nedenle ergenlik öncesi kızlar üzerinde de araştırma yapılması gerektiğini söylüyor.
 
 
 

İlgili Sağlık Konuları