Çocuklarınız hem eğlensin hem esneklik kazansın

Denge Spor Okulu Kurucusu Melis Öztürk Çocuk Yogası'nın çocukların üzerindeki olumlu etkisi hakkında bilgi verdi.

Stres ve kaygıyı en aza indirin

Çocuğum çok sinirli, huysuz veya öfkeli diyor iseniz bunların en büyük sebebi çocuklarda stres ve kaygıdır. Bunun da en iyi ilacı yogadır. Çocuk Yogası, çocuklardaki hayal gücünü, doğru nefes almalarını, ve vücutlarının esnekliklerini i sağlamaktadır. Hayal güçleri gelişen çocukların okuldaki öğrenme becerileri artmakta ve kendine güvenlerini geliştirmektedir.

Uyku düzensizliği ve eklem ağrılarına çözüm

Çocuk Yogası çocukların vücut yapılarının esnekliğinin gelişmesine ve kasların kuvvetlenmesine yardımcı olmaktadır. Çocukların güveni arttıran yoga çocukların aynı zamanda olumlu düşünmesini ve kendini daha kolay ifade edilebilmesini sağlamaktadır. Çok sayıdaki yoga duruşları, uyku düzensizliğine ve eklem, kas problemi çeken çocuklara yardımcı olabilmektedir. Yetişkin yogasında da olduğu gibi çocuk yoga ile beden, zihin ve ruh bütünlüğünü dengelemektedir.

Doğru nefes alıp verme önemli

Yoga yapan çocuklar da esneklik, kuvvet, fiziksel uyum, denge yeteneği artmakta en önemlisi ise küçük yaştan itibaren çocuk doğru nefes alıp vermeyi öğrenmektedir. Çocuk Yogası, çocuğun daima olumlu düşünmesini, neşeli olmasını ve günlük stresten uzak durmasını sağlamaktadır. Çocuk zaman ile çevresiyle olumlu iletişim kurabilecek ve kendini çok daha rahat ifade edebilecektir. Yaratıcı bir hayal gücü çocuğun olumlu görüş yeteneği kazanmasını sağlamaktadır.

Yoga yapan çocuklar okulda dinleme ve öğrenmede daha çok başarılı olabileceği gibi sınav kaygısında azalma ve dikkat süresinde artmasına yardımcı olmaktadır.

Yoganın bedensel ve zihinsel yararları;
Zihni rahatlatır ve konsantrasyonu artırır
Olumlu düşünceyi geliştirir.
Bedensel farkındalık gelişir
Kasların rahatlamasını sağlar.
Kan dolaşımına olumlu etkisi vardır

İlgili Sağlık Konuları