Boyun Sağlığınız İçin Bilgisayarınızı Doğru Yerleştirin!

Bilgisayar gerek iş alanında gerekse de boş zamanların değerlendirilmesinde, onsuz yapamadığımız bir alet halini aldı.

Önünde uzun saatler geçirdiğimiz bu aletin sağlığımızla ilgili ek sorunlar yaratmadan kullanılabilmesi için ergonomi kurallarına uygun yerleştirilmesi gerekiyor.

Monitör ve klavye tam karşınıza, düz olarak yerleştirilmiş olmalı.

Oturduğunuz zaman monitörün üst kenarı tam göz hizanızda olmalı. Bunu masaüstü kasalarda, monitörü sistemin üzerine yerleştirerek sağlayabileceğiniz gibi, özel yapılmış bilgisayar masalarında, monitör rafı ile sağlanabilir.

Monitörü, ön camı sizden bir kol mesafesi kadar uzakta olacak şekilde yerleştirin.

Parlamayı önlemek için monitörü yerleştireceğiniz yerin, pencere ya da ışık karşısı olmamasına dikkat edin. Işık yansıması oluyorsa monitörü hafifçe aşağı eğin. Böyle de önleyemiyorsanız, yansıma önleyici filtre kullanbilirsiniz.

Klavye kullanırken ön kolunuzun yere parelel olması gerekiyor. Yüksekliği ayarlanabilir bir sandalye ile bunu sağlayabilirsiniz.

Klavye, mouse-pad, monitör gibi elemanları yerleştirdikten sonra da çalışabilmeniz için masa üzerinde yeterli alan kalmasına dikkat edin.

Yazı ve benzeri dökümanlar için monitorün yanına özel yapılmış askılar takmanız, boynunuzu olduğu kadar gözlerinizi de yormanızı engelleyecektir.
 

İlgili Sağlık Konuları