Ayağından Alınan Parmaklar Eline Dikildi

İzmir'de, çalıştığı marangozhanedeki testerede 4 parmağı kopan gencin ayağından alınan parmaklar eline nakledildi.

İzmir'de, çalıştığı marangozhanedeki testerede 4 parmağı kopan gencin ayağından alınan parmaklar eline nakledildi.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi El Cerrahisi Kliniği Sorumlusu Doç. Dr. Erhan Sönmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 1 yıl önce kendilerine başvuran Hüseyin Dur'un baş parmağının da bulunduğu 4 parmağının tamamen koptuğunu, 1'inin de yarım kopmuş vaziyette olduğunu gördüklerini anlattı.

Yaptıkları müdahaleyle yarım kopmuş durumdaki parmağı kurtardıklarını, diğer parmaklar için ise dünyada da uygulanan ayaktan ele parmak transferini öngördüklerini dile getiren Sönmez, 6 ay önce baş parmağı tekrar oluşturmak için sol ayağından 2'nci parmağı alıp eline naklettiklerini bildirdi.

Ameliyatın çok zorlu geçtiğini ve 9,5 saatlik operasyon sonucu birinci parmağını oluşturduklarını anlatan Doç. Dr. Sönmez, bir hafta önce de sağ ayağın 2'nci parmağını elin işaret parmağı olarak oluşturduklarını kaydetti.

Erhan Sönmez, hastanın pazartesi günü taburcu edileceğini, fizik tedavi sürece sonrası parmakların yüzde 100 kapasiteyle çalışmasının beklendiğini de dile getirdi.

Hüseyin Dur ise Çanakkale'nin Çan ilçesinde 1 yıl önce çalıştığı marangozhanede sağ elini kaptırdığı testerede 4 parmağını kaybettiğini, Çanakkale'deki hastanelerde müdahale edilememesi üzerine Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine nakledildiğini söyledi.

6 ayda 2 ameliyat geçirip baş parmak ve işaret parmağına kavuştuğunu söyleyen Dur, "Bir çok şeyi tutamıyordum. Yaşamım çok zorlaşmıştı. İlk ameliyat çok zor geçti. İyileştikten sonra işaret parmağım da olsun istedim." diye konuştu.

Anne Şerife Dur ise kaza sonrası oğlunun psikolojik olarak çok kötü etkilendiğini, bu ameliyatlar sonrası kendine güveninin arttığını belirtti.

İlgili Sağlık Konuları