Anne ve Babalar Dikkat!

Şüphesiz en az çocukları kadar heyecanlı olan anne babaların birçoğu sevinirken bazı aileler ise zayıf karnelerin nedenini anlama telaşına düştü.

Oysa çocuğun düşük notlarının nedeni göz bozukluğu olabileceğini biliyor musunuz?

Türkiye'de her üç çocuktan birinde uzak veya yakını görme sorununa rastlandığını belirten Dünyagöz Ataköy Hastanesi'nden Prof. Dr. Kemal Dikici, bu durumun çocukların derslerdeki başarısını önemli ölçüde düşürdüğünü söyledi. Çocuklarda uzak veya yakın görme sorunlarının göz tembelliğini de tetiklediğini belirten Prof. Dr. Dikici, şöyle konuştu: "Çocuğunun görme bozukluğunın farkında olmayan aileler, çocuklarının derslerde ki düşük başarı seviyelerini, öğrenme yeteneklerinin düşüklüğüne bağlıyor. Oysa çocuğun öğrenme kabiliyetinde bir eksiklik yok, iyi göremediği için derslerinde geri kalabiliyor. Göz bozukluğunda önlem alınmadığında, gözde tembellik başlıyor ve bu durum ilerleyen yıllarda çocuğun görme kalitesini daha ciddi oranda etkiliyor. İş işten geçmeden aileler duyarlı davranmalı."

Ailelere okul öncesi çocuklarının göz muayenelerini yaptırmaları konusunda uyaran Prof. Dr. Dikici, aile hikayesinde göz hastalığı bulunan çocukların göz kontrollerinin daha sık yapılması gerektiğinin altını çizdi. Prof. Dr. Dikici, şu bilgileri verdi: "Özellikle bebeklik çağından 7-8 yaşlarına kadar geçen süre, hassas periyot denilen bir dönemdir, yani bu süre içinde yapılan tedavilerdeki başarı şansı yüksek¬tir. Bu dönemde çocukların ailece fark edilen bir şikayeti olmaksızın düzenli muayene edilmesi önemlidir. Ayrıca bebelikteki kapak düşüklükleri, gözün kırıcı ortamlarındaki kesiflikler, kataraktlar da bebeğin doğduğu ilk aylarda ortaya çıkar ve zamanında tedavi edilmezse, ileride göz tembelliği daha sık olarak karşımıza çıkmaktadır. Göz tembelliğine neden olan durumlara bakılacak olursa, bunların tespiti zor olan bir grubu, çocukta şaşılık olmadığı için aile tarafından göz hekimine getirilmeyen kişilerden oluşmaktadır. İlk muayene bebeklik döneminde 0-3 ay arasında yapılmalı."

Özellikle bir yaş civarında yapılan muayene ile de kırma kusurları yönünden tespit önemlidir.

Hiçbir sorunu olmayan coçukların gerek okul öncesi gerekse okul döneminde senede iki kere muayene olmasını ailelere tavsiye etmekteyiz.

Bu belirtiler hastalık habercisi

Göz yaşarması, gözde çapaklanma, kaşınma

Göz kapaklarında kabuklanma, şişlik

Gözkapağı düşüklüğü

Baş ağrısı, göz ağrısı

Gözleri kısarak bakma, televizyonu yakından izleme

Çok yakından bakma, bir gözü kısarak kapatarak bakma

Okuduğu yeri atlama, okuduğu yeri atlamamak için parmakla takip

Başını bir yana eğerek bakma,

Derslerde düşük perfomans, dalgınlık, sakarca davranışlar

İlgili Sağlık Konuları