Ameliyatsız Kalp Kapakçığı Değişimi

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde ilk kez ameliyatsız pulmoner kapakçık değişimi yapıldı.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde ilk kez ameliyatsız pulmoner kapakçık değişimi yapıldı.

ÇÜ Balcalı Hastanesi Kardiyoloji Kliniğinde görevli bilim insanları TAVİ yöntemiyle uzun zamandır ameliyatsız aort kapakçığı operasyonları gerçekleştirmeyi sürdürüyor ve bu konuda da bölgeye öncülük ediyordu. Klinik bir adım daha atarak bu kez pulmoner kapak yetmezliği olan bir hastaya bölgede ilk olarak transkateter (anjiyografi yöntemiyle) pulmoner kapak yerleştirme işlemi gerçekleştirdi.

Yılmaz Köksal isimli doğuştan bu rahatsızlığa sahip 37 yaşındaki bir hastayla birlikte toplam 3 hastaya uygulanan yöntem Pediyatrik Kardiyoloji Bilim Dalı'nda görevli Prof. Dr. Nazan Özbarlas, Doç. Dr. Fadli Demir ile Kardiyoloji Anabilim Dalı'nda görevli Doç. Dr. Ali Deniz tarafından gerçekleştirildi. Uygulamaya bu konuda son derece deneyimli bir isim olan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediyatrik Kardiyoloji Bilim Dalı'ndan Prof. Dr. Tevfik Karagöz refakat etti.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç Dr. Ali Deniz, doğuştan kalp rahatsızlığı olan bazı hastalarda pulmoner kapakta yetersizliğin meydana gelebildiğini ifade etti. Deniz, pulmoner yetersizlik sonucu hastada kalpte büyüme, kalp yetersizliği, aritmilere bağlı bir takım sıkıntıların doğabileceğini belirterek, son döneme kadar bu hastalarda cerrahi yöntemlerle kalp kapakçığı ameliyatları yapılabildiğini, ancak tıbbın geldiği noktada artık cerrahi müdahale olmadan transkateter (anjiyografi yöntemiyle) ameliyatsız bir şekilde işlemin yapılabildiğine dikkati çekti. Pulmoner kapak yetmezliğini, kapağın normalde tamamen açılarak kanın sağ ventrikülden pulmoner artere geçmesini sağlayan pulmoner kapağın tam olarak kapanamaması ve bu yüzden pulmoner arterden sağ ventriküle kanın geri kaçması olarak tanımlayan Deniz, bu yöntemin bölgede ilk olarak Balcalı Hastanesi'nde gerçekleştirildiğine de vurgu yaptı.

TAVİ yöntemiyle ameliyatsız aort kapakçığı yerleştirme işlemlerinde uzun süredir bölgenin öncüsü konumunda bulunan Balcalı Hastanesi çevre illerdeki hastanelere de bu alanda hizmet veriyor. Ameliyatsız pulmoner kapak yerleştirme işlemi hem erişkinlere hem de çocuklara uygulanabiliyor. - ADANA