Akneyi 10 Günde Tedavi Edecek Bir Ajan Yok

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilsel İlter, "Aknenin bir hafta, 10 gün, 1 ay içerisinde tedavi edilebileceğine dair vaatler olabiliyor.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilsel İlter, "Aknenin bir hafta, 10 gün, 1 ay içerisinde tedavi edilebileceğine dair vaatler olabiliyor. Oysa böyle bir şey mümkün değil. Akneyi bir hafta 10 günde tedavi edebilecek bir ajanımız yok."

Türk Dermatoloji Derneği tarafından düzenlenen "9. Dermatoloji Kış Okulu" Antalya'da başladı. Belek turizm merkezindeki kış okuluna, Türkiye'de deri ve zührevi hastalıklar alanında uzmanlık eğitimi veren 130'dan fazla kurumdan 64 dermatoloji asistanı katıldı.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilsel İlter, Dermatoloji Kış Okulu kapsamında düzenlenen basın toplantısında cilt hastalıklarıyla ilgili bilgi verdi.

Bu hastalıklardan aknenin genellikle 13-20 yaşlarında, ergenlik döneminde görüldüğünü belirten İlter, aknenin, kişinin sosyalleşmeye başladığı yaşta görülmesinin önemli olduğunu vurguladı. Bu dönemde gençlerin arkadaşlık ortamlarının çok önemli olduğunu ifade eden İlter, "Bizim çok önemsediğimiz bir deyimimiz var, 'Akne hem kalpte hem yüzde iz bırakıyor'. Bu nedenle yakalandığı zaman mutlaka ama mutlaka tedavi edilmeli." dedi.

Ailelerin çocuklarını tedavi ettirmek konusunda daha duyarlı davranması gerektiğine dikkati çeken İlter, şöyle konuştu:

"Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer konu, akneyi kimin tedavi edeceğidir. Tedavi mutlaka ehil ellerde olmalıdır. Tabii ki tedavi edecek kişinin dermatoloji uzmanı, deri ve zührevi hastalıklar uzmanı olması gerekir. Böyle bir kişiye müracaat edildiği zaman aknenin en doğru tedavisi yapılacaktır. Akne tedavisi konusunda çok değişik yönlendirmeler oluyor. Medyada, piyasada yer alan pek çok reklam var, değişik maskeler, lazerlerle ilgili. Aknenin bir hafta, 10 gün, bir ay içerisinde tedavi edilebileceğine dair vaatler olabiliyor. Oysa böyle bir şey mümkün değil. Akneyi bir hafta 10 günde tedavi edebilecek bir ajanımız yok."

Aknenin ilaçla tedavisinin mümkün olduğuna işaret eden İlter, lazer, maske ve kozmetikle aknenin tedavi edilemeyeceğini vurguladı. İlter, "Bunlar kullanılmasın demiyoruz. Bunlar akne tedavisine yardımcılar ama asla tek başına tedavi edici değiller." dedi.

Aknenin kadınlarda 24-25 yaşlardan sonra da ortaya çıkabildiğine değinen İlter, şunları kaydetti:

"O zaman da bu dönemde kullanılan kozmetikler suçlanabilir ya da hormonal değişikliklerden dolayı akne ortaya çıkabilir. Bu kişiler de mutlaka, direkt olarak cilt hastalıkları uzmanına müracaat etmeliler. Aknenin herhangi bir şekilde cilt bakımı gibi basit bir yöntemle tedavi edilmesi mümkün değil. Akne ciddi bir hastalık gibi ele alınmalı. Hatta son zamanlarda aknenin kronik bir hastalık olduğu düşünülüyor. Bu nedenle tedavi bittikten sonra da özel birtakım ajanlarla idame dediğimiz tedavinin gerçekleşmesi gerektiğine inanıyoruz."

Kış okulunda, cilt kanserleri, bağ dokusu hastalıkları, sedef hastalığı, pediatrik dermatoloji gibi başlıklar ele alınacak.

İlgili Sağlık Konuları