4 Bin 200 Kilo Verdiler

Adana ve Mersin'de mide küçültme ameliyatıyla toplam yaklaşık 4 bin 200 kilo zayıflayan 70 kişi, partide buluştu.

Adana ve Mersin’de mide küçültme ameliyatı sonrası ortalama 60 kilo zayıflayan ve toplam yaklaşık 4 bin 200 kilo veren 70 kişi, Tarsus’ta düzenlenen partide buluştu. Operasyonları yapan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Erdal Cücük’ün görev yaptığı Medical Park Tarsus Hastanesi’nin organize ettiği partiye, ameliyat döneminde hastanede tanışıp evlenen ve 15 gün sonra bebek bekleyen çift de katıldı. Buluşmada, X Factor yarışmasında tanınan, mide ameliyatıyla 50 kilo veren ve bir süre önce Sinan Akçıl’la birlikte yer aldığı ‘Şarttır’ klibiyle gündeme damgasını vuran şarkıcı Ferah Zeydan sahne aldı.

Karı-koca 131 kilo verdiler

Tarsus Şehir Park’taki partiye katılanlar arasında, ikisi de mide ameliyatı olan ve hastanede tanışıp evlenen Sercan Çiçekdağı (29) ve Elif Çiçekdağı (26) da yer aldı. Elif Çiçekdağı, “2015’in başında Op. Dr. Erdal Cücük’ün o dönem çalıştığı hastanede mide küçültme ameliyatı oldum. Hastanede yatarken, aynı nedenle hastanede yatan şimdiki eşim Sercan Çiçedağı’yla tanıştım. Ameliyattan kısa süre sonra evlendik. Ben 125 kilodan 55’e düştüm. Eşim ise 165 kiloydu ve ameliyatın ardından 104 kiloya kadar indi. Toplam 131 kilo verdik. Şimdi bir erkek çocuk bekliyoruz ve doktorumuz Erdal beyin adını vereceğiz” dedi.

Maça çıkamaz olmuştu

Buluşmanın konuklarından fiziksel engelli Kiraz Güdükboy (43) ise Adana Engelliler Basketbol Spor Kulübü’nün sporcusuyken 91 kiloya kadar çıkınca, eşi Adem Güdükboy’la (40) birlikte maçlara çıktığı takımdan uzak kaldığını anlattı. Ameliyat sonrası 41 kilo verdiğini belirten Kiraz Güdükboy, “Kiloluyken tekerlekli sandalyeden düştüğümde kendi başıma kalkamıyordum. Şimdi kimseye ihtiyaç duymuyorum. Hayatım değişti. Oğlumla vakit geçirebiliyorum” diye konuştu. Ameliyatla 55 kilo veren Duygu Çağrıtekin (32) ve 62 kilo veren Funda İlday (62) da artık normal insanlar gibi bir yaşam sürdüklerini söyledi.

"15 yıl ömür uzatıyor"

Medical Park Tarsus Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Erdal Cücük, mide küçültme (tüp mide) ameliyatıyla midenin yüzde 75-85’inin alındığını, böylece kişinin çok daha az yemekle doyması sonucu zayıfladığını söyledi. Ameliyat sonrası ilk yıl kişinin, fazla kilosunun yüzde 80’ini verdiğini, daha sonraki süreçte de kalan kilolardan kurtulduğunu anlatan Op. Dr. Cücük, “Bu ameliyatla, kişinin ömrü ortalama 15 yıl uzuyor. Midesi küçültülen kişi kalorili yiyecek ve asitli içecek tüketirse ya da egzersiz yapmazsa midesi bir miktar büyüyebilir. Ama hiçbir zaman eski haline gelmez” diye konuştu. 

İlgili Sağlık Konuları

İlgili Haberler