2016'da 52 bin ürün güvensiz

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından ürünlerinde güvensizlik tespit edilen 65 firmaya toplam 1 milyon 86 bin lira idari para cezası kesildi.

Ekonomi Bakanlığı geçen yıl ithal edilen 12,1 milyar dolarlık tekstil, hazır giyim, saraciye ve ayakkabıdan alınan 15 bin 569 numunede inceleme yaptı. Denetimler sonucu 84 dosyada kanserojen madde belirlendi.

Ekoteks Laboratuvar Ve Gözetim Hizmetleri A.Ş'nin sosyal sorumluluk çerçevesinde yerli ve yabancı uzmanların katkılarıyla düzenlenen 10. Uluslararası Tekstil Sempozyumu İstanbul'da gerçekleştirildi.

Bu yılki teması "Sıfır atıkla geleceğe bir bakış" olarak belirlenen sempozyumda hazır giyim, ayakkabı, kırtasiye malzemeleri ve oyuncaklar başta olmak üzere ithal ürünlerle ilgili denetim sonuçları kamuoyuna açıklandı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ekipleri tarafından geçen yıl yapılan denetimlerde yaklaşık 52 bin üründe güvensizlik tespit edildi. İthal ürünlerde 2011'de yüzde 36,8 olan güvensizlik oranı 2016'da yüzde 2,02'ye kadar indiği belirlendi.

Sempozyumun açılışında konuşan İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, tüketicilerin güvenilir ürünlere erişiminde Ekonomi Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın yaptığı çalışmaları takdirle izlediklerini söyledi.

Ağırlıklı olarak ithal ürünlerde güvensizlik sorunuyla karşı karşıya kalındığını vurgulayan Tanrıverdi, ödün verilmeden yürütülen denetimler sayesinde son 6 yılda önemli ilerleme kaydedildiğini vurguladı.