1 Milyar İnsan Körlük Riskiyle Karşılaşabilir

Yaklaşık 2 milyar kişinin miyop sorunu olduğunu belirten Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu, bu durumun göz ardı edildiği takdirde 1 milyar insanın kör olabileceğini söyledi.

Dünyada yaklaşık 2 milyar insanın miyoptan muzdarip olduğunun tahmin edildiğini belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu "Gelişmekte olan miyopi göz ardı edilirse yüzyılın ortalarında 1 milyar insan körlük riskiyle karşılaşabilir." dedi.

KİMSE FARKINDA DEĞİL!

Kavalcıoğlu, bu önemli soruna karşı sağlık kuruluşlarının ve okulların farkındalığı artırmak amacıyla birlikte çalışmaları gerektiğinin önemine dikkat çekti. Ebeveynler ve öğretmenlere ortak hareket çağrısında bulunan Op. Dr. Kavalcıoğlu, yetişkinlerin yüzde 63'ünün elektronik aygıtlardan yayılan, yüksek enerjili görünür veya mavi ışınların gözlerine olan olumsuz etkilerinin farkında olmadığını kaydetti.

EN AZ 2 SAAT AÇIK HAVAYA ÇIKIN!

Çocukların göz sağlıklarını korumak için elektronik aletlerin kullanımı konusunda aileleri uyaran Kavalcıağlu şöyle konuştu: "Ebeveynler, çocuklarını her gün en az iki saat dışarıda vakit geçirmeleri için teşvik etmelidir. Çünkü doğal ışıklar gözlerimiz için çok faydalı, özellikle de gözleri hâlâ gelişmekte olan çocuklar için. Ayrıca çocukların yakın odak gerektiren tabletler, cep telefonları, elektronik oyunlar, televizyon ve diğer faaliyetleri için elektronik cihazlar üzerinde çok fazla zaman harcamadıklarından emin olunması gerekir."