Ay Şekillerinin İnsan Vücuduna Bir Etkisi Var mıdır?

Selam ben ay dolunayken çok sinirli oluyorum.  Bunun tıpta tanımlaması nedir? Gittiğim doktor namaz kıl geçer demişti ama bana saçma geldi. Cevap için teşekkür ederim.

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Dolunayda ayın dünya üzerine çekim etkisi artıyor. Bu da ayın dünya üzerindeki çekim etkisinin artırması gibi insan vücudundaki sularda da çekim etkisini artırır. İnsan vücudundaki toksinlerin vücuda dağılımında suyun büyük rolü vardır. İnsan vücudundaki toksinler atılamadığı zaman bu sıkıntı hissi, stres, gerginlik oluşturur.

Dolunay döneminde su alımı artarsa dolunayın vücuttaki su üzerine çekim etkisi daha da artıp suyun bedensel seviyeden zihinsel seviyeye toksin taşınımı artacağı için stres, iç gerginlik artacaktır. Bu dönemde zihinsel egzersizler, sükûnet önerilir. Yine bu dönemde normal zamanların aksine su alınmasının kısıtlanması öneriliyor.

Dolunay döneminde zihinsel egzersiz ve sükûnet namazla da sağlanabilir. Tabi  müslümanlar için namaz sadece bu döneme özgü bir ibadet değildir. Ayrıca namaz stres,gerginlik geçsin diye  kılınmaz; stres ve gerginliğin geçmesi devamlı namaz kılınma sonrası sonuçlardan birisidir, namaz kılma gerekçesi değildir.

Geçmiş olsun...

 

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri