Nefes Darlığımın Sebebi Ne Olabilir?

Merhaba Doktor Bey. 1 aydan beri boğazımda dolgunluk hissi bir kitle varmışçasına rahatsızlık ve nefes darlığı, yutkunma zorluğu, kalpte çarpıntı, vucutta titreme, genzimde yanma ve öksürecekmişim gibi devamlı gıcık hissi ve boğazımda dışarı atılamayan yabancı bir madde hissi, hafif baş dönmesi ve kulağımda tıkanma, birlikte seyreden geğirme var. 3-4 gün arayla devamlı tekrar ediyor. Doktora gittim kan tahlili yaptı boğazıma bakıldı ama bir şey yok dediler. Guatr tahlillerimde de bir şey çıkmadı. Ama ben her kriz geldiğinde nefesim kesilip ölecekmişim gibi oluyorum korkuyorum nefes darlığından kriz gelince 2 gün sürüyor, yalnız uyuyunca rahatlıyorum. Cevaplarınızı bekliyorum çok teşekkürler.

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Yaşınız kaç? Alkol, sigara kullanımı? kilonuz, boyunuz? Ailede kardiyolojik hastalık öyküsü var mı? Tansiyon? Şikâyetleriniz yemek borusu mide barsak sistemi (reflü, peptik ülser) ve kardiyolojik açıdan değerlendirilmeli.

Kan Sayımı, Crp, Sedimantasyon, Glikoz, Üre, Kreatinin, Alt, Ast, Tsh, Serbest T4, Kolesterol, Trigliserid, Vldl, Ldl, Hdl Kolesterol, B12, Ekg, Telekardiyografi ve gerekli görülürse Ösafagus-Mide-Barsak Endoskopisi yapılabilinir.

Eğer EKG ve fizik muayenede kardiyolojik (kalple ilgili) bir problemden şüpheleniliyorsa daha ileri tetkik önerilebilinir.

Ayrıca ayrıntılı KBB (Kulak burun boğaz) muayenesi yapılmalı.

Tüm tetkikler  ve fizik muayene normalse Psikiyatri bölümüne başvurabilirsiniz.

Geçmiş olsun...

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri