Lupus Hastalığı 2 Aylık Gebede Bebeğe Zarar Verir mi?

Merhaba, 1997 yılından beri eşimin hastalığına teşhis konulamadı. Vaskilüt ve Lupustan şüphelenildi. Eşim şu an 2 aylık hamile. Doktorlar çocuğa bir zararın olmayacağını söylediler. Kortizol ilacının hamilelik döneminde bebeğe zararı var mı?

Dr. Hastane.Com.Tr Doktoru Hastane.com.tr

Sistemik Lupus Eritematozus (SLE), sebebi bilinmeyen cilt, eklem, böbrek, kalp zarı, akciğer zarı gibi birçok doku ve organ iltihabına bağlı çok sayıda bulgularla giden, değişik seyir gösteren ve çeşitli bağışıklık sistemi (immünolojik) anormalliklerle karakterize otoimmün, kronik sistemik bir hastalıktır. İmmün komplekslerin daimi varlığı, doku hasarının kronik olmasına yol açar. Klinik olarak damar iltihabı, kalp zarı iltihabı, akciğer zarı iltihabı, deri lezyonları ve böbrek iltihabı ile sonuçlanır.

Hastaların %2-10’unda tam iyileşme olabilir. Hamilelikte ilaç kullanımı ile ilgili olarak mutlaka bir kadın-doğum uzmanından yardım almalısınız.

Bu tavsiyeler, genel bilgilerdir. Fakat unutmayınız ki, özel rahatsızlığınız için en iyi tavsiye, şikayetlerinizi dinleyen ve sizi muayene eden doktorunuzun tavsiyesidir.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri