Kıl Dönmesi ve Hemoroid Problemlerim Var. Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci Ne Kadardır?

Merhaba, yaklaşık 2 yıldır kıl dönmesi problemim var ve ameliyat olmam gerekiyordu ancak ben derslerim dolayısıyla ilgilenemedim, işin aslı biraz da korkuyordum. Kuyruk sokumunda ve sürekli hareket halinde olacağım için canım çok yanar diye düşünüyordum. Ancak şimdi de hemoroid problemim var sanırım, sürekli kanama oluyor. Ne yapacağımı bilmez haldeyim, ameliyat sonrası iyileşme süreci ne kadar ve o süreçte neler yapılmamalı? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ediyorum.

Dr. Emel Başarır

Pilonodal sinüsün (kıl dönmesi), kendi başına iyileşmesi çok az vakada söz konusudur. Bir kısım olguda hastalık apseleşme ve komplikasyon olmadan uzun süre sessiz kalabilir. Ancak hastaların büyük çoğunluğunda cerrahi tedavi gerekir. Kıl dönmesinin birden fazla ameliyat tekniği bulunmakta. Bir genel cerrahi uzmanına muayene olarak size en uygun tedaviyi doktorunuzla beraber kararlaştırabilirsiniz.

Makattan gelen kanamaların tek nedeni hemoroid değildir. Hemoroid, anal fissür, anal fistül, bağırsak parazitleri, divertiküler hastalıklar, polip gibi birçok hastalık makattan kan gelmesine neden olabilir. Bunun ayrımı ancak fizik muayene ve gerekli tetkiklerin yapılması ile sağlanır. Bu rahatsızlığınız için de bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanızı öneririm.

Geçmiş olsun.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri