Kan Tahlili Sonuçlarıma Göre İlaç Tedavisine Devam Etmeli miyim?

Merhaba, Benim sorum feritin değeri ile kan sonucuna göre feritin 1.9 çıktı. Hemoglobin 10 bunun için ayrıca doktora gitmeme gerek var mı? Yoksa doktorun verdiği ferro sanola devam mı edeyim. Günde 1 tane alıyorum.

Op.Dr. Kutlugül Yüksel

Demir kullanmaya devam edin, eğer kan değerleriniz yükselmezse hematoloji bölümüne gitmelisiniz. Hoşçakalın.

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Demir deposunu ( ferritin) düşüren tek anemi demir eksikliği anemisidir. Ferritin değeri düşük, hb düşük, diğer kan sonuçlarınız belirtmemişsiniz; MCV düşük, rdw yüksek, mch düşük olmalı. Bakılmışsa kan demir seviyesi düşük, total demir bağlama kapasitesi yüksek olmalıdır. Ferrosanale (tablet ve şurup şekli mevcut, tablet kullanıyor olmalısınız) 1 ay sabah akşam kullanılıp,1 ay sonra kan sayımına göre tek doza düşülebilinir. Muhtemelen 3 -6 aylık tedavi gerekecektir.

Demir eksikliği nedeni de bilinmesi gerekebilir. Bazen önemli nedenler demir eksikliğine neden olabilir. Ciddi bir neden varsa demir eksikliği anemi tedavisine ya yeterli cevap olmaz ya da kan sayımı düzeldikten sonra kısa süre sonra (birkaç hafta veya ay) tekrar anemi gelişir. Eğer tekrarlayan karın ağrısı barsak alışkanlığında değişme, kilo kaybı, kronik kabızlık, büyüme geriliği gibi şikâyetler varsa demir eksikliği nedeni ayrıntılı olarak (batın USG,/Baryumlu Kolon Grafisi, Endoskopi, Antigliadin ıga, Antigliadin ıgg, Antiendomisyum ıga, Gaita Mikroskopisi) bakılmalı.

Demir preperatı ile uygun doz ve süre sonrası kan sayımı kontrol edilmelidir. Eğer demir eksikliği tedavi edildikten sonra (rdw nin normale gelmesi, kan demirinin normale gelmesi, ferritinin normal seviyesine gelmesi, hb de yükselme) mcv düşüklüğü devam ediyorsa beraberinde olabilecek Akdeniz anemisi taşıyıcılığı açısından hb elektroforezi yapılmalıdır.

Geçmiş olsun...

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri