Kabızlık Sorunum Var, Bu Duruma Ne Sebep Olabilir?

Merhaba ben 39 yaşındayım. Benim sorunum bir süredir kabızlık problemi yaşıyorum. Tuvalete çıkmam normal her gün çıkıyorum bazen gün aşırı oluyor. Sigara içmiyorum ve alkol ise arada bir. Bazen dengesiz besleniyorum, uyku düzenim de işim icabı bazen bozuk oluyor. Bunlar sebep olabilir mi? Herhangi bir kan testi gibi bir şey yapmam gerekir mi? Okuduğum kadarıyla kabızlık bazı hastalık habercisi oluyormuş. Teşekkür ederim.

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Kabızlığın bir çok nedeni olabilir. Bunlar genelde beslenme tarzı, hareketsiz olma, kahve ve diğer kafeinli içeceklerin bağımlılık derecesinde kullanılması, sigara içilmesi vb günlük nedenler olabilir. Bunun dışında anatomik (barsakta obstriksiyon yapan nedenler), metabolik nedenler de olabilir. Bunlar tetkiklerle dışlanmalı.

Dahiliye bölümüne başvurabilirisiniz; Kan Sayımı, Crp, Sedimantasyon, Glikoz, Üre, Kreatinin, Sodyum, Potasyum, Kalsiyum, Tsh, Serbest T4, Alt, Ast, Total Kolesterol, Trigliserid, Vldl, Ldl, Hdl Kolesterol, Tam İdrar Tetkiki, İdrar Kültürü yapılmalı.

Cerrahi muayene sonrası gerekli görülürse barsaklarla ilgili grafi (baryumlu) gerekli görülürse yapılabilinir.

Geçmiş olsun…

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri