İmmunize Olmak Nedir Açıklayabilir misiniz?

Sorduğum soruya cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Ama ilk bebekten sonra immunize olma ihtimaliniz yaklaşık %10 demişsiniz bunu açıklar mısınız anlayamadım tekrar teşekkür ederim iyi çalışmalar.

Op.Dr. A.Serdar Açıkgöz

Yani şöyle düşünün; yabancı birisiyle karşılaştığınız zaman ilk anda onu tanımadığınız zaman herhangi bir tepki göstermezsiniz. Ancak size zarar vermeye kalktığında siz de karşılık verirsiniz. Aynı kişiyle ikinci karşılaşmada daha adam hiçbir şey yapmadan tepki gösteririz, çünkü adamı artık tanıyoruzdur. İşte anne de bebeğin kan grubunu doğuma kadar tanımıyor. Doğum sırasında bebek kanıyla bir miktar karşılaşıyor ve ikinci gebelikte o kan grubunu daha önce tanıdığı için daha anne karnındayken tepki gösteriyor ve kan hücrelerini yok etmeye çalışıyor.

Yani ilk bebek doğduktan sonra kan uyuşmazlık iğnesi dediğimiz ilaçtan yapılmaz ise annenin kan hücreleri 2. bebeğin kan hücrelerini yabancı doku olarak kabul edip yok etmesi ihtimali yaklaşık %10 civarındadır. Bu ihtimali daha da azaltmak için anti d immunglobulin dediğimiz kan uyuşmazlık iğnesini yaptırıyoruz.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri