Hipertansiyon Hastasıyım. Gebe Kalmak Ne Kadar Tehlikeli?

Merhaba, ben 29 yaşındayım ve 15 yaşımda Pyolonefrit geçirdiğim için o zamandan beri hipertansiyon hastasıyım. Bebek yapmak istiyorum ve tüm tetkiklerimi yaptırdım. Kalbim, böbrek çalışma fonksiyonlarım normal çıktı ancak buna rağmen gebeliğe izin vermediler. Şu an kullanmış olduğum bu 3 ilacı (Adalat Crona 60 mg, Inhibace Plus, Inhibace) bıraktığım taktirde, çok ciddi sonuçlarla gebeliğin son bulacağını söylediler. Çok ciddi riskler var biliyorum ama ben hamile kalamaz mıyım? İlginize teşekkür ederim.

Op.Dr. Kutlugül Yüksel

Bu ilaçları kullanmak gebelikte tehlikelidir. Nefroloji ve Kardiyoloji bölümüne giderek gebe kalmak istediğinizi belirtin, sizin durumunuza uygun ve gebelikte risk taşımayan antihipertansif ilaçlara geçebilirlerse ancak ondan sonra yakın takip ile gebelik belki düşünülebilir. Buna rağmen gebeliğin seyri sırasında ödem, tansiyon kontrolünün sağlanamaması, erken doğum gibi riskler mevcuttur.

Op.Dr. Seval Taşdemir

Hamile kalabilirsiniz. Ancak düşük veya hayati tehlike olması mümkündür. Bu sebeple muayene ve takiplerinizi yapan doktorunuza danışınız.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri