Herediter Fruktoz Hastasıyım, Bu Nasıl Bir Hastalık Beni Bilgilendirebilir misiniz?

Merhaba hocam ben herediter fruktoz hastasıyım ve bu dönemde feritin değerim1243,4 çıktı. Bu ne anlam ifade ediyor? Endişeliyim lütfen bana yardımcı olun?

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Ferritin, demirin depolanmasında rol oynayan yüksek moleküler ağırlıklı bir proteindir. Serum ferritin seviyesi, sıklıkla vücutta bulunan demirin depo durumunu yansıttığı için, klinisyenler tarafından demir eksikliği veya aşırı demir yüklenmesini değerlendirmek amacıyla istenir. Yüksek serum ferritin düzeyleri, demir depolarıyla ilgili olabildiği gibi karaciğer hastalıkları, renal patolojiler, Human immunodeficiency virus (HIV) enfeksiyonu, diğer non-HIV enfeksiyonlar, malign hastalıklar, kronik kan transfüzyonları ve orak hücre anemisi gibi bazı klinik durumlarda da gözlenebilir.

Bu muhtemel sebepler açısından kan sayımı, crp, sedimantasyon, periferik yayma, glikoz, üre, kreatinin, ürik asit, laktat, NH3, alt, ast, alp, LDH, GGT, TSH, SERBEST T4, kolesterol, trigliserid, LDL, VLDL, HDL kolesterol, anti hıv, anti hcv, hbs ag, anti hbs, tam idrar tetkiki, idrar kültürü, abdomen usg yapılması uygundur.

Geçmiş olsun...

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri