Bursa Zübeydehanım Doğumevi

Bursa / Osmangazi

Telefon:0(224) 233 38 39
Fax:0(224) 233 38 45
Adres:Hüdavendigar Mahallesi Hat Caddesi No: 2
Website:www.zhd.gov.tr

Harita

Kentimizin bir sanayi şehri olması nedeniyle hastane başvurularının yüksek oranda işçi veya işçi eşlerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik kurumu olan SSK`da yoğunlaştığı gözlemlenmektedir. Doğum başta olmak üzere adet düzensizliği, menopoz, aile planlaması uygulamaları ve diğer kadın hastalıkları hastaların başvuru nedenleri arasındadır.

Hastaların başvurusu sırasında online provizyon kontrolü ile müstahaklık sorgulaması yapılmakta ve tahakkuk eden tutar hastaların bağlı bulundukları sosyal güvenlik kurumlarına fatura edilmektedir. Genel itibari ile hastaların müstahaklık sorgulaması sonucunda herhangi bir sorun yaşamaması ve hastane ödemelerini bağlı bulundukları sosyal güvenlik kurumlarının yapması nedeni ile her türlü kadın hastalıkları, aile planlaması uygulamaları veya gebelikleri boyunca yapılan rutin takiplerinde hastanemize rağbet ettikleri ve durumlarını önemsedikleri gözlemlenmektedir.

Hastanemizde 29 Kadın Doğum Uzmanı, 3 Çocuk Hastalıkları Uzmanı, 1 Radyoloji Uzmanı, 5 Anestezi Uzmanı, 1 Bakteriyoloji, 1 Biyokimya, 2 Patoloji ve 1 de Genetik Uzmanı vardır. Ayrıca 1 Eczacı, 9 Pratisyen Hekim, 1 Biyolog, 1 Diyetisyen, 1 Psikolog, 1 Çocuk Gelişimcisi, 1 Sosyal Çalışmacı, 3 Tıbbi Teknolog, 61 Hemşire, 77 Ebe ve 14 Sağlık Memuru, 18 Laboratuar Teknisyeni, 2 Röntgen Teknisyeni, 1 Patoloji Teknisyeni, 3 Tıbbi Sekreter bulunmaktadır. Spinal, epidural blok tekniği veya genel anestezi altında yapılan sezaryen operasyonu, vakum veya epizyo açılması ile yapılan müdahaleli doğum veya sadece ebe kontrolü altında olan normal doğum yolu ile yaptırılan doğumlar sonucu yalnızca hastanemizde günde ortalama 45 doğum gerçekleştirilmektedir. Hastanemizde yatak işgal oranı %92`dir.

Hastanemize başvuran hastaların evde doğum yapmak yerine hastanemizi daha uygun ve güvenilir buldukları gözlemlenmektedir. Gelen hastaların çoğu; takipli hastalarımızdır. Düşük tehdidi veya risk grubundaki hastalarımıza ivedilikle tedavi uygulanmaktadır. Sonlandırılması gereken gebelikler veya düşük tehditleri hakkında hastalara detaylı bilgi verilmektedir. Hamilelere anne eğitim salonumuzda doğum öncesi ve doğum sonrası ile ilgili olarak teorik ve pratik dersler verilmektedir.

Diğer Osmangazi Hastaneleri