Haşimato Tiroit Hastasıyım, Kilo Artışımı Durduramıyorum. Ne Tavsiye Edersiniz?

İyi günler, 5-6 yıldır Haşimato Tiroit hastasıyım. Ayrıca midemde gastrit problemim var. Sabahları aç karnına 1,5 Tefor içiyorum. Ayrıca Lustral, Atarax ve mide ilacı kullanıyorum. Son 8-9 aydır kilo artışımı durduramıyorum, ne yaptıysam kilo veremiyorum, şişiyorum sanki. Bazen midem tamamen gaz doluyor, ne yazık ki kabızlık sorunu bunu tetikliyor. Meyve ve sebze yiyerek bu sorunu çözmeye çalışıyorum. Bana tavsiyeleriniz ne olabilir? Kilo artışımı durdurmak için ne yapabilirim? Formula 7 diye bir ilaç varmış, onu veya onun tarzında ne kullanabilirim?

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Hipotiroid'e bazen bazı Endokrin Bozukluklar eşlik edebilir. Aldığınız ilaç dozunun yeterliliği açısından; Tsh ve Serbest T4 yakın zamanda bakılmış olmalı.

Kilo artışınız olduğu için; Tsh, Serbest T4 kontrolü yanında, Glikoz, Üre, Kreatinin, Alt, Ast, Total Kolesterol, Trigliserid, Ldl, Vl Dl, Hdl Kolesterol, Kortizol Hormonu ve Antigliadin IgA, Antigliadin IgG, Antiendomisyum IgA (Çölyak açısından) bakılması, tüm Abdomen Usg,Tiroid Usg kontrolü yapılması uygun olur.

Mide ile ilgili şikayetleriniz (Dispeptik şikayetler) için Endoskopik inceleme gerekebilir. Gastroenteroloji bölümüne başvurabilirsiniz.

Geçmiş olsun.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri