Hamile Olduğumu Bilmeden Önce Grip Aşısı Olmuştum, Bu Şimdi Bir Sorun Yaratır mı?

Merhaba, şu an yaklaşık 1,5 aylık hamileyim. Son regl gördüğüm tarihten 20 gün sonra grip aşısı yaptırdım. Bundan 15 gün sonrada regl olmayınca test sonucu hamile olduğumu öğrendim. Bu benim ilk hamileliğim acaba grip aşısından dolayı bir risk var mı? İlginize teşekkürler.

Dr. Hastane.Com.Tr Doktoru Hastane.com.tr

Grip Aşısı

İnaktive virüs aşısı olduğundan yani canlı virüs içermediğinden gebelikte kullanımının herhangi bir sakıncası yoktur. İkibin hamile kadın üzerinde yapılan bir araştırmada aşının ne anne adayı ne de bebek üzerinde herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığı gösterilmiştir. Benzer ancak daha az sayıda kadın üzerinde yapılan başka bir araştırma da aynı sonucu vermiştir.

Grip aşısı gebeliğin her döneminde güvenli olmakla birlikte, ilk trimesterda çok gerekli olmadıkça ilaç kullanımından kaçınma geleneği nedeni ile pekçok hekim aşıyı bu dönemin sonunda yaptırmayı uygun görmektedir. Yine ilk trimesterda düşük olma olasılığı fazla olduğundan bu dönem atlatıldıktan sonra aşının yapılması daha uygundur.

Aşı aynı zamanda emziren annelerde de güvenle yapılabilir.

Kimlere Yapılmaz?

Grip aşısı, aşının içinde bulunan maddelere ve özellikle yumurtaya karşı alerjisi olanlara yapılamaz.

Ne Zaman Yapılır?

Grip aşısı için en uygun dönem Ekim ve Kasım aylarıdır. Ancak bu aylarda hamileliklerinin ilk trimesterını yaşayanlarda ertelenebilir. Aşı kas içi enjeksiyon olarak koldan yapılır.

Yan Etkiler

  • Grip aşısı canlı virüs içermediğinde hastalığa neden olmaz. Aşı sonrası erken dönemde ortaya çıkan grip tamamen rastlantısaldır.
  • En sık karşılaşılan yan etki enjeksiyon alanında görülen şişlik ile hassasiyettir ve olguların %10-64'ünde görülür.
  • Ateş, halsizlik, kas ağrısı gibi belirtiler özellikle ilk kez aşı olanlarda 6-12 saat sonra ortaya çıkabilir ve genelde 1-2 günde kaybolur.
  • Nadiren alerjik reaksiyon ve anafilaksi gelişebilir. Yine çok nadir olarak Gullain-Barre Sendromunun ortaya çıkabileceği bildirilmiştir.

Sonuç olarak hamilelikte grip aşısı güvenlidir ve yapılması önerilmektedir.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri