Gözaltı Morlukları Hakkında Bilgi Alabilir miyim?

Gözaltı morluğunun nedeni, tedavisi ve nasıl önlenebileceği konusunda bilgi almak istiyorum, teşekkür ederim.

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Göz altı morlukları açık tenlilere oranla esmer tanlilerde daha fazla gözüksede bu genetik bir olaydır kişinin fiziksel özelliklerine göre değişkenlik gösteren göz altı morlukları göz çevresindeki kan damarlarının cilde yakın olması, ya da bu damarlarda yağ torbalanması nedeniyle dolaşımının iyi olmaması gibi nedenlerle görülebilir.

Bu durumların yanında gözlerde meydana gelen morarmanın başka bir sebebide cilde rengini veren hücrelerin fazlalığından kaynaklanan bir durumda söz konusu olabilir.

Göz altı morlukların sebebi ise çevresel ve yaşlanmanın vermiş olduğu etkinlerdir aşırı Stres, yorgunluk, uykusuzluk, sigara içmek, alkol almak oluşacak morlukların zamanını ve şiddetini arttırabilir.

Göz çevresine uygulanan bazı kremler ve botoxlarda göz torbalarını ve göz altı morluklarının artmasına neden olabilirler. Bu morluklar kırışıklıklar ve sarkmalar uygulanacak olan düzgün bir tedavi ile giderilebilir. Gözaltında ve göz çevresinde dolaşımı hızlandırıcı, hücreleri yenileyen kozmetik ürünler kullanmak morlukları biraz hafifletebilir ama bu geçici bir durum içindir.

Göz altı morlukları için en iyi yöntemler lazer tedavi ve göz kapağı estetiği operasyonlarıdır. Hastanın durumuna göre bu iki uygulamada uygulanarak bu durumdan hastayı kurtarmak mümkün Lazer epilasyon uygulanan hastalarda bazen bu durumun tamamen çözülmesi ve kalıcılığının olması için birkaç seans tekrarlamak gerekir. İyileşme 5 ila 7 gün kadar sürmektedir.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri