Göbeğimin Üzerine Doğru Bir Dolgunluk Var ve Kendimi Kaybettiren Ağrılarım Oluyor, Ne Yapmalıyım?

Merhaba, yaptırdığım Akdeniz Ateşi Gen tahlilinin sonucu negatif çıktı. Ayrıca; Tüm Batın Tomografisi ve Kan tahlilleri sonucu normal ama ağrılarım devam ediyor. Göbeğimin üzerine doğru bir dolgunluk var ve ağrı geldiği zaman, elim-ayağım titriyor, kendimi kaybediyorum. Acaba altından başka bir hastalık çıkar mı? Teşekkürler.

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Bakteriyel enfeksiyon açısından (Bakteriyel Peritonit) Periton Sıvısı Kültürü ve tekrar Sitolojik İnceleme yapılabilinir. Ayrıca olabilecek diğer romatizmal hastalıklar açısından ANA (Anti Nükleer Antikor), Antids DNA, RF, LKM, AMA Otoantikorları bakılabilinir (SLE-Sistemik Lupus Eritemetosis açısından). FMF için gen analizinin pozitif çıkması anlamlı, ancak negatif çıkması her zaman FMF (Ailevi Akdeniz Ateşi) olmadığını göstermez. Tekrarlayan eklem, kas ağrıları, karın ağrıları, asit, tekrarlayan ateş hecmeleri varsa FMF açısından tekrar değerlendirilmeye alınmalı.

Yani sizin şu an tedavisine devam ile birlikte Kollejen Doku Hastalıkları (FMF, SLE) ve diğer hastalıklar (Periton Sıvısının Sitolojik İncelemesi tekrarı, Periton Sıvısı Bakteri Kültürü, ADA - Adenozin Deaminaz tekrarı) açısından Periton Sıvısı tekrar incelenmeli.

Geçmiş olsun.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri