Diyabet Hastası Annemin Boynunun Sol Tarafında Nohut Tanesi Kadar Şişlik Var, Ne Yapmalıyız?

Annemin 3-4 aydan beri sol boynunun Üst Juguler bölgesinde 1-1,5 cm çapında, içi sert, nohut gibi ve ağrısız bir şişlik var. Annem onu, sivilce gibi sıkmış, deri kızarmış ve geçmiyor. Baticon Losyonla siliyoruz. Yara, büyüme ya da küçülme yok, bunun dışında annemin herhangi bir şikayeti yok (kilo kaybı, iştahsızlık, kaşıntı, ateş, terleme, halsizlik gibi). Bu arada annem; 61 yaşında ve diyabet hastası. Geçmediği için çok endişeliyiz, korkuyoruz, ne yapmamız, nereye gitmemiz gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar.

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Şikayeti, basit bir enfeksiyon nedeniyle olabilir. Diyabette enfeksiyonlara eğilim vardır. Dahili fizik muayenesi (karaciğer, dalak, akciğerler ve boyun bölgesi ve bezelerin muayenesi) ile birlikte Kan Sayımı, Crp, Sedimantasyon, HbA1C, TSH, Serbest T4, ALT, AST, ALP, Kolesterol, Trigliserid, VLDL, LDL, HDL Kolesterol ve gerekli görülürse Akciğer Grafisi ve Batın USG yapılabilinir. Ayrıca tanı; fizik muayene ve tetkiklerle beraber yapılmalıdır.

Dahiliye bölümüne başvurabilirsiniz (anti diyabetik ilaçların dozu değerlendirilir, tetkik ve muayene ile ayrıcı tanı yapılır).

Geçmiş olsun.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri