Baş Dönmesiyle Birlikte Ağzım ve Dişlerimin Uyuşma Sebebi Nedir?

Merhabalar. Benim sorunum ara sıra baş dönmesi genelde yemeklerden sonra oluyor ve dişlerim ağzım uyuşuyor, kuru kuru oluyor ağzım. Şimdiden teşekkürler.

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Şikâyetleriniz reaktif hipoglisemi ile uyumlu.

Reaktif hipoglisemi, şekerli veya karbonhidratlı gıdalar yendikten bir süre sonra (2-3 saat sonra) kan şekerinin düşmesidir.  Yemek sonrası şekerin düşmesinin nedeni yemekten sonra aşırı insülin hormonu salgılanması ve buna bağlı olarak şekerin düşmesidir. Bu durum şeker hastalığı tam olarak ortaya çıkmadan birkaç yıl önce ortaya çıkabilir. Özellikle ailesinde şeker hastalığı olan bir kişide şeker düşüklüğü oluyorsa ilerde şeker hastalığı gelişme riski vardır.  Reaktif hipoglisemi öğün atlayan, aşırı kilo veren, düzensiz beslenen, stresli, uykusuz ve kansızlığı olan kişiler ile depresyonu olan kişilerde daha sık ortaya çıkar. Yemek öncesi veya yemeklerden birkaç saat sonra acıkma, halsizlik, baygınlık, solukluk, terleme, görmede sıkıntı, bitkinlik ve çarpıntı gibi şikâyetleriniz varsa şekeriniz düşüyor demektir.  Şekeri sık sık düşen kişilerde zaman zaman tansiyon düşüklüğü veya yüksekliği olabilir.

Dâhiliye bölümüne başvursanız kan sayımı, biyokimya ile ilgili tetkikler, Tsh, Serbest T4, Kortizol, İnsülin, C Peptit, Gh, İGF-1,Batın Usg (gerekli görülürse kan krom, magnezyum, kalsiyum bakılabilinir).

Geçmiş olsun...

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri