Annemin Vücudunda Morluklar Oluşuyor, Sizin Önerileriniz Nedir?

Merhaba. Benim annemin vücudunda kendiliğinden, sıralı bir şekilde ve aynı bölgede morluklar oluşuyor. Yoğun olarak bacaklarda zaman zamanda kollarında oluyor. Yaklaşık 1 senedir bu durum var. Bir kaç kez Elazığ' daki doktora gitti tabi burada hematoloji yok dâhiliye bölümüne gittik en son gittiği b12 iğnelerini verdi (6 aylık bir tedavi), bu arada mersin hematoloji bölümüne gittik burada ise bemixC verildi 6 aylık tedavinin bitmesini bekliyor ki buna başlansın ama bu arada morluklar devam etmekte. Halsizliği ve bacak ağrıları var. Bu arada mersinde diş etlerin kanıyor mu diye sorduklarında o zaman kanamıyordu fakat son bir iki haftadır sabahları diş etlerinde kanama oluyor. Endişeleniyoruz. Bu konuda görüş ve fikirlerinizi bizimle paylaşırsanız memnun oluruz iyi çalışmalar.

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Annenizin şikâyetleri; trombositopeni, trombosit fonksiyon bozukluğu, vitamin C eksikliği, vitamin A eksikliği, vitamin K eksikliği, hipotiroidi, antikoagulan ilaç kullanımı(kullanılıyorsa) malign hastalıklar nedeni ile olabilir.B12 eksikliği direkt olarak kanama yapmaz. B12 eksikliği nedeni ile trombositopeni oluşmuş ise kolay morarma olabilir.

Şikâyetlerinin sebebini bulmak için kan sayımı, PT, PTT, Trombin zamanı, kanama zamanı, fibrinojen, periferik yayma, TSH, serbest T4,B12, glikoz, üre, kreatinin, ALT, AST, kolesterol, trigliserid, VLDL, LDL, HDL kolesterol yapılması uygun olur.

Primer hemostaz bozuklukları için, birinci basamak testlerinin (kan sayımı, pt, ptt, fibrinojen, trombin zamanı, kanama zamanı, periferik yayma) sonucunda elde edilen patalojik bulgulara göre ileri testlere(trombosit fonksiyon testleri, akım sitometrisi ile trombosit yüzey glikoprotein ölçümü, kemik iliği vb) geçilir.

Eğer periferik yayma ile ilgili anormal bulgu bulunursa veya trombosit, lökosit ile ilgili anormal bulgu, pt, ptt, trombin, fibrinojen, kanama zamanı ile ilgili patoloji bulunursa  Hematoloji takibine alınmalıdır.

Geçmiş olsun...

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri