Annem Romatoid Artrit Hastası. Dizinde Akıntılar Var. Ne Yapmalıyız?

Annem 44 yaşında ve 20 yıldır Romatoid Artrit hastası. Şu anda iki diz - iki kalça protez ve sol ayak bileği dondurulmuş durumda. Aynı zamanda iki dizinde açık yeşil renkte akıntılar mevcut. Bunlar için ameliyat oldu fakat sonuç alınamadı. Akıntılar 2-3 yıldır devam ediyor. Bu konu hakkındaki görüşlerinizle bizi aydınlatır mısınız?

Uzm.Dr. Orhan Coşkun

Romatoid Artrit hastası olan annenizin muhtemelen hastalığı ciddi bir seyir göstermekte. Dizindeki akıntılar özellikle yeşil renkte olması bana daha çok mikrobiyal bir nedeni (pseudomonasa bağlı osteomyeliti yani kemik enfeksiyonunu  veya dizdeki proteze bağlı enfeksiyon) düşündürdü. Bu akıntıdan ve hatta  dokudan mikrobiyolojik kültür alınması ve dizin durumuna göre bir ortopedist, romatolog ve enfeksiyoncunun olduğu bir klinikte tetkik ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Çünkü annenizin durumu anlattığınıza göre ciddi gözüküyor ve birçok bilim dalının bir arada değerlendirmesi gerekli.

Eğer dizinde osteomyelit (kemikte enfeksiyon) veya protez enfeksiyonu varsa tedavisi zordur ve tedaviye sadece antibioterapi ile cevap alınamayabilir. Enfekte dokunun (kemik veya protezin) uzaklaştırılması gerekebilir.

Geçmiş olsun.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri