Alerji Testi Yaptırmak İçin İlaç Kullanmak Zorunda mıyım?

Sn. Hocam diş protez yaptırdım, bu arada iyileşmesi için antibiyotik ve ağrı kesici uzun süre kullandım. Ürtiker oldum. İlaçları kestim. 7 aydır antihistaminik ilaçlar ve kortizon arada kullanmaktayım. Test yaptırmam için doktor 5 gün ilaç kullanmamam gerektiğini söylemekte. Böyle bir şansım yok dayanılmaz kaşıntılar olmakta, bu doğrumudur, test yaptırmam için başka yollar yok mudur? Bilgilendirirseniz sevinirim. Saygılarımla.

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Kronik ürtikere sahipsiniz. Kan tetkiklerinizi yaptırmış olmalısınız (Kan Sayımı, Crp Sedimantasyon, Glikoz, Alt, Ast, Total Ige, Tsh, Serbest T4, Hbs Ag, Antihbs, Tit, İdrar Kültürü. Bu tetkikler ile alerjinizi tetikleyecek faktörler var mı araştırılmış olur.

Cilt prikt test için alerji ilaçları önceden kesilmesi gerekir (5 gün-7 gün).Tabi ki bu testi yaptırırken alerji aktif olmamalı ve ilacı birkaç gün önceden kesebilmiş olmalısınız.

Eğer o gün içinde ciltte alerjiniz yoksa ilacı kesince hemen oluyorsa zaten ilacı alırken de testte alerjiniz belli olabilir. Bu nedenle ilaç kesilince hemen alerji olduğu zamanlarda ilacı alırken test yapılabilir.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri