3 Ayda Bir Babamda Kansızlık Oluyor, Ne Önerirsiniz?

İyi çalışmalar. Babamın kansızlık hastalığı var, 66 yaşında. Kan değerleri; Hgb 7,9 Htc (Hct) 29,1 Mcv 66,3 Rdw-Sd35,8 Rdw-Cv 15,4 Demir 6 Hdl 29 Demir Bağlama 419 Ldl 68. Demir eksikliği için ferblex kullanıyor sadece. 3 ayda bir kansızlık oluyor. Çok teşekkür ederim.

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Geçmiş olsun. Babanızda yapılması gereken diğer tetkikler Periferik Yayma, Ferritin, B12, Folik Asit, Glikoz, Üre, Kreatinin, ALT, AST, LDH, TSH, Sebest T4, Kolesterol, Trigliserid, VLDL, LDL, HDL Kolesterol, Gaitada Gizli Kan, Tam İdrar Tetkiki, CA 19-9, AFP, CEA bakılmalıdır. Babanızın yapılmış tetkikleri demir eksikliği ile uyumlu (ferritin de muhtemelen düşük bulunacaktır). Demir tedavisinde eğer ferplex (1adetinde 40 mg demir) 1*1 adet alıyorsa düşük dozda demir tedavisi görüyor. Babanız 1 adetinde 100 mg demir içeren demir oral solusyonları (ferimaks solusyon 100mg/5 ml) sabah 1 akşam 1 adet kullanmalıdır. Ayrıca beraberinde B12 ve veya folik asit eksikliği de olabilir.

Eğer B12 eksikliği ve folik asit eksikliği varsa önce B12 eksikliği tedavi edilmelidir, sonrasında folik asit takviyesi yapılmalıdır. B12 eksikliği tespit edilirse kronik atrofik gastrit, peptik ülser, pernisyöz anemi açısından mide duedenum endoskopisi yapılmalıdır.

Eğer barsak alışkanlığında değişiklik, siyah renkli gaita, GGK (gaitada gizli kan) pozitifliği ve/veya tümör markerlerinde yükseklik tespit edilirse mide ve veya kolon endoskopisi gerekebilir. Ayrıca B12 eksikliği tespit edilirse de mide duedenum endoskopisi ve biyopsisi gerekebilir (demir eksikliği olduğu için mide, duedenum ülseri açısından, B12 eksikliği olduğundan atrofik gastrit, pernisyöz anemi açısından).

Yani tespit edilen demir eksikliğinin ve varsa B12 eksikliğinin sebebi araştırılmalı, ayrıca demir ve gerekli ise B12 Tedavisi yapılmalıdır.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri