10 Gündür Öksüren Bebeğimin Kullandığı İlaç Trombosit Değerini Yükseltir mi?

İyi günler,  7 aylık oğlumun 10 gündür öksürük ve burun tıkanıklığı var. Ayrıca diş çıkartma sürecinde olduğu için, ara ara ateşlenmeleri oluyor. Doktorumuz, ilk önce dişlerinden dolayı oluşan ateşleme için calpol verdi, öksürük ve burun tıkanıklığı olunca da kongesti önerdi. Dün hem aşısını hem de kan testini yaptırdık. Kan testinde Trombosit seviyesi; 702,96 çıktı ve doktorumuz bunun ilaçlardan olabileceğini söyledi. Sizce bu Trombosit sayısının fazlalığı neden olabilir?

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Trombositoz Sekonder olarak enfeksiyon, Malinite, Demir Eksikliği Anemisi'ne bağlı olarak ortaya çıkabilir. Enfeksiyonlardan; bakteriyel enfeksiyonlarda viral enfeksiyonlara göre daha sık Trombositoz olur. Bakteryel enfeksiyonlardan Üriner enfeksiyon ve alt solunum yolu enfeksiyonlarında Trombositoz sıklığı daha sık görülebiliyor.

Çocuğunuzda öksürük olduğuna göre fizik muayenesinde akciğerler değerlendirilmiş olmalı. CRP, Tam İdrar Tetkiki, İdrar Tetkikine göre İdrar Kültürü istenebilir. Trombositozu, ateşlenme ve öksürük olması nedeni ile enfeksiyon açısından (bakteriyel) araştırılmalı.

Geçmiş olsun.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri