Yutkunurken, Yemek Yerken ve Su İçerken Boğazım Acıyor. Sigarayla Alakası Var mıdır?

Boğazıma sanki bir şey takıldı, yutkunurken, yemek yerken ve hatta su içerken acıyor. Bu beni rahatsı ediyor. Sigara kullanıyorum. Sigarayla alakası var mıdır?

Op.Dr. Neslihan Şenocak

Sevgili hastam & okurum merhaba.

Boğazda tıkanıklık hissi ve yutma güçlüğü (Disfaji); yutak (farenks), gırtlağın bir bölümü (larenkgofarenks), yemek borusu (Özofagus) gibi organların hastalığı, tümörleri (iyi veya kötü huylu şişlik), mide asidinin yemek borusuna geri kaçması (Gastroözofageal Reflü -GER-), anemi (kansızlık), bazı sinir-kas hastalıkları, psikolojik gibi pek çok durumda görülür. Örneğin, burundan rahat nefes alamayan kişilerde, gece ağzı açık uyuma sonucu boğazda kuruma, yanma, yutma güçlüğü, ağrı olabilir.

Şikayetinizin ayrıntılı olarak araştırılması gerekir. Sigara olumsuz yönde etkileyici bir faktördür. Mutlaka KBB Uzmanına muayene olmalısınız ve gerekli tetkikler yapılmalı. Ayrıca, sigarayı bırakmalısınız.

Sizi görme şansımız olursa kesin tanı koyup uygun tedaviyi önerebiliriz. İnternet sitemde Boğaz Ağrısı, Vaka Takdimi, Sıklıkla Sorulan Sorular bölümünü okuyabilirsiniz.

Geçmiş olsun dileklerimle.

KBB Hastalıkları Uzmanı Baş & Boyun Cerrahı
0216 302 02 07
0533 227 24 92
0505 456 93 95
www.kbbdr.com
www.kbbdrneslihansenocak.com
kbbdrneslihansenocak@gmail.com
Sağlık & Sevgi & Sanat Yaşamınızdan Hiç Eksik Olmasın.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri