Ultrason Sonuçlarıma Göre Kanser Olma İhtimalim Var mı?

Merhabalar, ben uzun bir süredir guatr hastasıyım. 2 yıl önce tefor kullandım ve doktor guatrımın küçüldüğünü söyleyince ilaç kullanmayı bıraktım. Bu yıl beni rahatsız etmeye başlayınca doktora gittim ve ultrason sonuçlarım: Troid Bezi Sağ Lop: 12x20x46 mm, Sol Lop: 21x30x60 mm. İsthmus Kalınlığı: 3,2 mm. Troid bezi sol lopta, en büyüğü inferiorda 26x22 mm hipoekoik halosu bulunan kistik dejeneratif alanlar ve bazılarında kalsifikasyonlar izlenen hipoekoik heterajen multıpl nodüller var. Sağ lop homojen görünümde olup nodül ayırt edilememiş. Sintigrafi grafiğim hipoaktif. Soğuk. Dağılım Heterojen. Nodüler hiperplazi mevcut. Ben ameliyat olmaktan ve kanserden çok korkuyorum. Sizce bu sonuçlara göre ben kanser miyim? (yaşım 23)

Uzm.Dr. Orhan Coşkun

Guatr troid bezinin büyümesidir. Guatrda bez hızlı veya yavaş çalışabilir.

Bezin hızlı çalışması durumunda ateş basması, çabuk yorulma, çarpıntı, terleme gibi bulgular olur ve tetkiklere göre neden belirlenerek ilaçla, atom tedavisi ile veya ameliyatla tedavi yapılabilir.

Bezin yavaş çalışması durumunda (hipotroidi) üşüme, halsizlik, yaygın vücut ağrısı, halsizlik, kilo alma, depresyon, seste kabalaşma, kabızlık gibi bulgular olur. Tedavide eksik olan hormonun yerine konulması yapılır.

Kanda hormon seviyesinin normal olduğu bazı durumlarda da bez büyüyebilir. Bezin boyutu ve durumu için (içinde nodül varmı?) ultrason ve gerekirse sintigrafi yapılması gerekir. Toplumda özellikle kadınlarda çok yüksek oranda tiroide nodül saptanmaktadır. Tiroid bezinde olan nodüller bazen hormon salgılayabilirken bazen hormon salgılamazlar. Bazı nodüller elle muayene ile saptanabilirse de küçük olanlar sadece ultrasonografi ile saptanırlar. Hastaların yarısında tek nodül saptanırken yarısında ise birçok nodül saptanabilir. Troid bezinde nodül saptanan bir hastanın troid hormon düzeyleri, troid ultrasonografisi ve sintigrafisinin yapılması gerekir.

Nodüllerin yaklaşık olarak %5'inde kanser gelişme riski vardır. Bunun ayrımının yapılması için nodülden iğne biyopsisi yapılması gerekir. Takipte büyüme hızı yüksek olan ve boyunda lenf bezesinde şişlik yapan, seste kısıklık yapan nodüllerde kanser gelişme riski daha yüksektir. Diğer nodüller sadece boyunda şişlik yapabilir.

Tanınız ve tedaviniz için bir iç hastalıkları hekimine başvurmanızda fayda var.

Geçmiş olsun.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri