Sol Kolumda, Sırtımda, Kalp Bölgemde Sürekli Ağrım Var, Bana Ne Önerebilirsiniz?

Sosyal güvencem ve maddi durumum olmadığı için rahatsızlığımla ilgili hiç doktora gitmedim. Sol kolumda, sırtımda kalp bölgemde sürekli ağrım var. Bazen çok şiddetli oluyor kolumu oynatamıyorum nerdeyse. 1,5 yıldır balgam da var. 1,5 yaşında 1 kızım var hamileliğimde baya stresli geçmişti bebek karnımda büyümüyordu. Şeker hastalığına da yakalandım hamilelikte. Bana ne tavsiye edersiniz ne yapabilirim? Yeşil kart için başvurdum birkaç aydan önce çıkmaz dediler. Kas gevşetici ağrı kesici alıyorum ağrılarım dinmiyor. Şimdiden teşekkür ederim.

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Şikâyetleriniz için en muhtemel sebep akciğer kaynaklı bir sorun olabilir. (tüberküloz, zatürree, bronşektazi, alerjik bronşit) beraberinde romatizmal bir hastalık olabilir. Beraberinde kalp damar sistemi de değerlendirilmeli. Hamilelikte oluşan diyabet nedeni ile ve hamilelikle vücud direnci düştüğü için tüberküloza yakalanma riski artar.

Ayrıntılı fizik muayene ile birlikte Kan sayımı, crp, sedimantasyon,B12,ANA, Anti ds DNA, açlık ve tokluk kan şekeri, alt, ast, CPK, torponin, tsh, serbest t4,kolesterol, trigliserid, ldl, vldl, hdl kolesterol, balgamda tüberküloz basili için yapılan çalışmalar(ezn boyama, özel besiyerine ekim, pcr ile arb bakımı),Akciğer grafisi, servikal grafi, EKG yapılması uygundur.

Fizik muayene ile ayırıcı tanı oluşturup tetkikler ona göre belirlenir.

Şu an maddi zorluklar yaşıyorsanız en azından verem savaş dispanserine başvurunuz. Akciğer grafiniz, EKG, kan sayımı, sedimantasyon ve yapılabilirse balgam incelemesi yapılabilir.
Geçmiş olsun…

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri