Zeytin Yaprakları Antioksidan Kaynağı

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, zeytin yapraklarında yüksek miktarda antioksidan bulunduğunu belirterek, "Hipokrat, milattan önce 5. yüzyılda, zeytin yaprağı ekstresi ile mide ülserini tedavi etmiş.

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, zeytin yapraklarında yüksek miktarda antioksidan bulunduğunu belirterek, "Hipokrat, milattan önce 5. yüzyılda, zeytin yaprağı ekstresi ile mide ülserini tedavi etmiş. Bununla da kalmayıp, aynı ekstre ile o dönemlerin en kötü hastalıklarından biri olan kolerayı tedavi etmeyi başarmıştır." dedi.

Karatay, 12. Ayvalık Zeytin Hasat Günleri kapsamında geldiği Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, AA muhabirine yaptığı açıklamada, meyvesinden yağına, yaprağından sabununa kadar zeytinin, sağlık açısından üstün özelliklerinin bulunduğunu söyledi.

Zeytinyağının anne sütü gibi olduğunu vurgulayan Karatay, bu eşsiz ürünün kıymetinin iyi bilinmesi gerektiğini ifade etti.

Karatay, zeytinyağının içerikleriyle her yaşta kişi için faydalı olduğunu belirterek, "Çünkü bütün içerikleri neredeyse ana sütünün aynısıdır. Yalnız bir tek farkı vardır, ana sütünde hayvansal kolesterol bulunmaktadır. Bu yüzden çok faydalıdır ve bebekleri büyütür. Zeytinyağında ise bitkisel kolesterol vardır. 'Zeytinyağında, kolesterol yoktur' demesinler. Kolesterol olmadan, bitki olmaz." diye konuştu.

Her sabah kahvaltılarda en az 30-40 adet zeytin tüketilmesini öneren Karatay, seviliyorsa 80 tane de tüketilebileceğini aktardı.

Karatay, zeytini tüketirken, yeşil ya da siyah ayrımı yapmadığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Zeytin yaprağı çayı tüketilebilir. Zeytinin yapraklarında yüksek miktarda antioksidan bulunmaktadır. Hipokrat, milattan önce 5. yüzyılda, zeytin yaprağı ekstresiyle mide ülserini tedavi etmiştir. Bununla da kalmayıp, aynı ekstre ile o dönemlerin en kötü hastalıklarından biri olan kolerayı tedavi etmeyi başarmıştır. Düşünebiliyor musunuz, o dönemde antibiyotik mi var?"

Karatay, zeytinyağı sabununu çocukluğundan bu yana kullandığını belirterek, "Amerika'da yaşadığım 12 yıl süresince, Türkiye'den ABD'ye zeytinyağı sabunu taşınmıştır." dedi.

İlgili Sağlık Konuları