'Yılan Derili' Kardeşleri Komşuları Cadı Diyerek Dışladı

Nadir görülen genetik rahatsızlığa sahip iki kardeş görünüşlerinden ötürü cadı damgası yedi.

Hindistan'ın Maharashtra eyaletinin merkezine bağlı Pune köyünde yaşayan Sayali (13) ve Siddhant (11) adlı iki kardeş nadir görülen bir deri rahatsızlığından ötürü okulda tecrit edilerek, komşuları tarafından cadı olarak nitelendirildiler.

HER ON GÜNDE BİR DERİLERİ DÖKÜLÜYOR

Dış görünüşlerinden ötürü cadı denilen iki kardeşten biri olan Sayali Kapese her on günde bir derilerinin döküldüğünü ifade etti. Yaşadıkları rahatsızlık halk arasında 'yılan derisi' (Lamellar Ichthyosis) hastalığı olarak adlandırılan abla Sayali ile erkek kardeşi Siddhant okulda yaşıtları arasında tecrit edildiklerini sözlere döktü.

YAŞADIKLARI ÇEVRE ÇOCUKLARI DIŞLIYOR

Çocukların kemikleri günden güne zayıflarken görme yetenekleri de bozulmakta. Tıpta rahatsızlıklarının bir tedavisi bulunmamakta.Ebeveynleri günde üç kez derilerine krem uygulasa da, ilaç ancak kısmi bir rahatlama sağlamakta. Çektikleri fiziksel acıya bir de toplumun kendilerine karşı olan tutumu eklenince küçük çocuklar duygusal olarak da dışlanmışlığın getirdiği acıyı taşımak zorunda kalıyor. Yerel medyaya konuşan Sayali: "Aynada kendime baktığımda iğrenç görünüyorum. Tanrının beni ve erkek kardeşimi neden böyle yarattığını merak ediyorum. Bir muhasebeci olmayı çok arzuluyorum fakat kim bana bu haldeyken bir iş vermek ister ki?" sözleriyle hissiyatını dile getirdi.

"ÇOCUKLARIMI KAFESLENMİŞ HAYVANLAR GİBİ EVDE TUTMAYACAĞIM"

Araba parçaları üreten bir fabrikada çalışan baba Santosh: "İnsanlar hastalığın bulaşıcı olduğunu zannediyor ve kendilerine bulaşacağını düşünüyor. Çocuklar da, evlatlarımı görünce kaçışıyorlar fakat bense onları kafeslenmiş hayvanlar gibi evde tutmayı reddediyorum. Çocuklarımı her yere götürüyorum böylelikle dışarıya alışsınlar istiyorum. İnsanların davranışlarıyla başa çıkmayı öğrenmelerini istiyorum. Tek hayalim yavrularımın iyileştiğini görmek." sözlerini sarf etti.