Yaz Bitti Dişleriniz Sonbahara Hazır mı?

Diş Hekimi ve Protez UzmanıÇağdaş Kışlaoğlu; şekerli, asitli ve soğuk içecek tüketiminin ağız içinde asit oluşturarak diş minelerindeçatlaklara neden olabileceğini belirtiyor.

Dişlerimiz hazinemizdir. Bu yüzdenözellikle mevsim geçişlerinde kişisel bakım listemize ağız ve diş bakımını eklememiz ileri zamanlar da dişlerde oluşacak sorunlarıönleyecektir. Yaz aylarında sıklıkla tüketilen asitli ve soğuk içecekler serinlemeye yardımcı olurken dişlerdeçatlama, diş hassasiyeti ve renk değişimi gibi hasarlara neden oluyor.Özellikle yaz aylarında bakımı konusunda ihmalkar davrandığımız dişlerin kontrolden geçmesi gerektiğini belirten Diş Hekimi ve Protez UzmanıÇağdaş Kışlaoğlu konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor.

DİŞ MİNESİ NASIL ZARAR GÖRÜR?

Kışlaoğlu görüşlerini şu şekilde sürdürüyor:"Diş minesi, bazı yiyecek ve içeceklerin fiziksel ve kimyasal etkilerine karşı dişi koruyan,çevresini saran ve iç tabakaların zarar görmesini engelleyen bir yapıya sahiptir. Diş minesinin sert olan yapısı, fiziksel ve kimyasal bazı etkenlere maruz kalarak zarar görebilir. Dişlerde ağrı ve sızılara neden olabilen bu durum,özellikle yaz tatilinin sona erdiği sonbahar aylarında diş hekimi ziyaretlerindeki artışın enönemli sebeplerinden biridir."

TATİL DÖNÜŞÜ DİŞ SAĞLIĞINIZI KONTROL ALTINA ALIN

Yaz aylarında hava sıcaklığına bağlı olarak dahaçok ihtiyaç duyulan soğuk yiyecek ve içecekler, vücudu içeriden serinlettiğinden yoğun olarak tüketiliyor.Özellikle de buzlu, asitli ve soğuk içeceklerin serinlik verirken, diş sağlığımızda sorunlara neden olabileceğini de unutmamak gerekiyor. Ancak, soğuk içecek ve dondurma tüketimine bağlı olarak gelişen diş sağlığı sorunlarını dikkate alarakönlemek mümkün olabiliyor.

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr.Çağdaş Kışlaoğlu, konuyla ilgili görüşlerine şu ifadelerle yer veriyor:"Yaz aylarında, açık havada geçirilen zamanın artmasına bağlı olarak aksatılan diş fırçalama, diş sağlığını korumada yetersiz kalınmasına neden olmaktadır. Soğuk, şekerli, asitli içeceklerin ve dondurmanın yoğun olarak tüketilmesi de söz konusuysa, dişçürükleri ve diş hassasiyetleri kaçınılmaz hale gelebilmektedir. Düzenli olarak günde 2 kez dişleri fırçalamak, buzlu ve aşırı soğuk içeceklerden uzak durmak gibi basit amaönemli hususlara dikkat ederek, diş sağlığımızı sonbaharda da korumak mümkün olacaktır."

İlgili Sağlık Konuları